V Dublinu mají novinku. Jídlo tam doručují drony

Irské hlavní město Dublin zřejmě získalo novou atrakci. Nejedná se o žádný developerský projekt, ale o fakt, že zákazníkům budou dodávat objednávky jídla či potravin drony. Novinku představila rozvážková služba Just Eat.
Společnost o tom informovala na svých internetových stránkách. „Vždy zkoumáme způsoby, jak co nejvíce usnadnit používání naší platformy,“ uvádí firma, která v rámci projektu zároveň oznámila spolupráci s irskou společností Manna Drones. Použití jejích dronů má dle Just Eat zkrátit dobu doručení objednávky na pouhé tři minuty. A to i ve špičce.
V současné době Manna doručuje jídlo dronem prostřednictvím své vlastní platformy. Dle uvedených informací má irská společnost za sebou 165 tisíc úspěšných dodávek pomocí dronu. „Partnerství se společností Manna je nejnovějším krokem v našem trvalém závazku hledat a testovat inovativní způsoby, jak našim zákazníkům umožnit každodenní pohodlí a poskytnout nejlepší uživatelský zážitek,“ doplnila společnost Just Eat.

Služba je prozatím dostupná pouze v Dublinu, i když Just Eat si klade za cíl ji rozšířit i do dalších zemí v Evropě. „Toto partnerství je první svého druhu v Evropě,“ uvedla dále společnost, kterou citovala také agentura Bloomberg.
Noví vlastníci
Rozvážkovou službu Just Eat Takeaway.com koupila na konci února za 4,1 miliardy eur, tedy zhruba 103 miliardy korun, nizozemská společnost Prosus, která investuje do technologických firem. Nizozemci oznámili, že mají ambici stát se evropským šampionem v rozvozu jídel s využitím technologických inovací.
Většinovým vlastníkem firmy Prosus je jihoafrická firma Naspers. Prosus je zároveň největším akcionářem firmy Delivery Hero, ve které drží 28 procent akcií, uvedla agentura Reuters. Delivery Hero vlastní službu Glovo, která se rovněž specializuje na rozvoz jídel.
Dohoda znamená významný posun na evropském trhu doručování jídel a pokud ji firmy i zdárně završí, může mít potenciálně i globální dopad. Z firmy Prosus by totiž udělala čtvrtou největší společnost pro doručování potravin na světě, za podniky Meituan, DoorDash a Uber, uvedli analytici ING. Prosus působí ve více než 70 zemích a vlastní také největší platformu pro doručování potravin v Latinské Americe nazvanou iFood. Prosus má také 25procentní podíl v největší indické platformě pro doručování jídel a základních potravin Swiggy a čtyřprocentní podíl ve společnosti Meituan.
Necelé tři měsíce zbývají kopřivnické zbrojovce Tatra Defence Vehicle (TDV) k dokončení prototypu obrněného vozidla nové generace Pandur 8x8 EVO. Svou novinku veřejnosti představí koncem května na brněnském veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET.
Tělo nového Panduru se ve výrobní hale točí jak mlýnské kolo. Obrněnec bude hotový v květnu
Zprávy z firem
Letový test společnost Airbus ukázal, jak lze její zpravodajský software využít k autonomnímu řízení skupiny bezpilotních letounů. Díky tomu mohou operátoři na zemi nebo piloti v letadlech s posádkou řídit několik dronů současně a zbavit se tak náročných úkolů, jako je sledování a kontrola rozsáhlých oblastí. Díky tomu se mohou lépe soustředit na hlavní cíle mise.
Airbus a Primoco tvoří dokonalý špionážní tým. Řídí jej umělá inteligence
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.