V Jihočeském kraji by mohly vzniknout továrny na modulární reaktory

Až dvě továrny na moduly pro malé modulární reaktory (SMR) by mohly vzniknout v České republice. V příštích 20 až 30 letech by podle maximálního předpokladu zaměstnaly až 8000 lidí.
Lokality pro továrny definitivně vybrané nejsou, existují favorizované, řekl člen představenstva Skupiny ČEZ Tomáš Pleskač po debatě Institutu pro veřejnou diskusi v ÚJV Řež. Jako jednu z možných variant už představili zástupci Jihočeského kraje, Rolls-Royce SMR a ČEZ lokalitu jihočeského letiště.
„Číslo zahrnuje maximální předpoklad, ve smyslu, že by to znamenalo řekněme dvě továrny na výrobu modulů, které budou v podstatě montovat do modulů i součástky, které vyrobí jiní dodavatelé, protože tam se zdaleka nebude vyrábět všechno, tam se budou kompletovat moduly,“ uvedl Pleskač. Dodal, že předpoklad zahrnuje i to, že se v ČR budou vyrábět komplety tlakových nádob.
ČEZ a společnost Rolls-Royce SMR podepsaly v říjnu strategickou spolupráci na vývoji modulárních reaktorů. Spolupráce je připravována na několik desetiletí a počítá s tím, že ČEZ se bude přímo podílet na vývoji nové technologie modulárních reaktorů i na jejich výrobě v globálním měřítku.
Společnost Hitachi Enegy rozšíří svou brněnskou továrnu na výrobu zařízení velmi vysokého napětí. Díky investici 1,1 miliardy korun se plocha závodu zvětší o 50 tisíc čtverečních metrů, vznikne až 200 nových pracovních míst.
Japonci zainvestují do továrny Hitachi v Brně další miliardu
Zprávy z firem
V Česku je ještě velký potenciál stavět průmyslové podniky nebo logistická centra, říká Jan Andrus, šéf pronájmů v globální logistické společnosti P3 Logistic Parks. Ideální pro nový rozvoj jsou brownfieldy. P3 například tímto způsobem využila plochu v Ostravě, kde už tři roky staví. „Když se podívám, jak ta oblast vypadala před deseti lety, mám pocit, že městu dáváme něco nového,“ tvrdí Andrus.
Firmy už nechtějí v halách u dálnic skladovat. Chtějí v nich vyrábět, říká Jan Andrus
Reality
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.