V kauze Xixoio stíhá policie dva lidi a firmu za podvedení tří tisícovek klientů
Policie zahájila v kauze investiční společnosti Xixoio stíhání dvou lidí a jedné firmy za podvod. Škodu způsobenou klientům vyčíslila na nejméně 353 milionů korun, poškozených zákazníků eviduje 2931. Obviněným hrozí až deset let vězení, sdělil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej.
Při razii loni v listopadu zadrželi policisté dva lidi - podle médií zakladatele a majitele Xixoio Richarda Watzkeho a šéfa představenstva Henryho Ertnera. NCOZ nyní jména obviněných nesdělila, podle Ibeheje jsou oba stíháni na svobodě.
Vyšetřovatelé tvrdí, že obvinění nabízeli pod nepravdivou legendou zhodnocení úspor zákazníků v podobě investic "do ekosystému XIXOIO". Investory údajně nepravdivě informovali o průběhu a výsledcích projektu, a to zejména pomocí prezentace firmy, která měla vytvořit dojem úspěšného budování ekosystému XIXOIO a růstu hodnoty tokenu XIX.
„Takto vylákané finanční prostředky byly podle našich zjištění použity zejména na nákladný provoz společnosti, provize a pro osobní spotřebu obviněných osob,” popsal Ibehej. Z klientů, mezi nimiž byli jednotlivci i firmy, obvinění podle kriminalistů vylákali nejméně 339 253 008 korun a 571 668 eur, tedy zhruba 13,9 milionu korun.
Policisté po úterním zásahu podezírají vedení firmy Xixoio obchodující s digitálními aktivy z podvodu a praní špinavých peněz, uvedl server Seznam Zprávy.
Policie podezírá Xixoio z podvodu, škoda je půl miliardy
Zprávy z firem
Varují kriminalisté i ČNB
Po razii, která se uskutečnila loni v listopadu, informovala centrála o tom, že zajistila majetek v hodnotě zhruba 50 milionů korun včetně dvou aut a rodinného domu. Tehdy nikoho neobvinila, uvedla však, že řeší podezření ze spáchání podvodu a praní špinavých peněz.
Xixoio se už dříve hájila tím, že policie nepochopila její byznys model ani princip jejího podnikání, což jsou investice do digitálních aktiv, takzvaných tokenů. V interním prohlášení, z nějž po razii citovaly servery Deník N a Seznam Zprávy, firma ujistila držitele tokenů, že jejich majetek je v bezpečí a uložený na tzv. blockchainu, který Xixoio vyvinulo.
Na případu se podílel Finanční analytický úřad, věc dozoruje Městské státní zastupitelství v Praze. „Kriminalisté NCOZ doporučují občanům zvýšenou obezřetnost a ostražitost v souvislosti s investicemi finančních prostředků,” zopakoval nyní Ibehej. Česká národní banka varovala veřejnost před investicemi do tokenů už rok před razií a výslovně zmínila právě Xixoio. Z prezentace firmy mohli lidé podle centrální banky získat mylný dojem, že obchodní model společnosti a její podnikání jsou bankou schválené nebo alespoň zčásti regulované.
Trh s digitálním uměním dosáhl vrcholu na začátku roku 2022. Od té doby se nadšení investorů vytratilo. Část sběratelů se dokonce cítí podvedená a obrací se na soud.
NFT byly kdysi žhavou investicí, dnes zažívají horké chvilky
Money
Vinen. Tak rozhodl americký soud o zakladateli zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX. Samu Bankmanovi-Friedovi. Ten zpronevěřil miliardy, a podle prokuratury je jedním z největších podvodů v historii Spojených států.
Příběh Sama Bankmana-Frieda. Muže, který zpronevěřil miliardy dolarů
Leaders
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.