Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

FOTOGALERIE: U Paříže začal největší světový letecký veletrh. Za rekordní účasti českých firem

V Paříži začal největší světový letecký veletrh. Za rekordní účasti českých firem
Profomedia.cz
 ČTK

Na letišti Le Bourget u Paříže začal tradiční aerosalon, který je největší přehlídkou letecké techniky na světě. Naposledy se konal v roce 2019, před dvěma lety jej organizátoři kvůli pandemii zrušili. Letos na přehlídku vyrazila i největší česká delegace v historii, uvedla Asociace leteckého a kosmického průmyslu (ALKP).

Před zahájením se ještě na poslední chvíli domlouvaly objednávky na nákup letadel, odvětví se přitom stále potýká s dopady problémů v dodavatelských řetězcích. O pozornost návštěvníků se ucházejí i střely, bezpilotní letadla a futuristické dopravní prostředky.

Co vše je letos na aerosalonu k vidění? Podívejte se na fotogalerii:

Na zahájení letošního ročníku se přiletěl helikoptérou podívat i francouzský prezident Emmanuel Macron. Sledoval přehlídku několika nových strojů, včetně dopravního letadla Airbus A321XLR nebo francouzské stíhačky Rafale. Od konkurence je tam například americká stíhačka F-35.

Airbus bude vyrábět vrtulníky v Saudské Arábii. S tamní zbrojovkou uzavřel mnohamiliardový kontrakt

Airbus bude vyrábět vrtulníky v Saudské Arábii. S tamní zbrojovkou uzavřel mnohamiliardový kontrakt

Saúdskoarabská zbrojovka SCOPA podepsala s evropským výrobcem letecké techniky Airbus dohodu, že budou společně v Saúdské Arábii vyrábět civilní a vojenské vrtulníky. Uvedl to šéf společnosti SCOPA Fauáz Akíl. Zbrojovka podle něj očekává za 20 let investice více než 2️⃣5️⃣ miliard rijálů, tedy 145 miliard korun.

Přečíst článek

Na přehlídku v Le Bourget už minulý týden vyrazila i česká delegace. Mezi předváděnými letouny nechybí dvojice českých strojů L 410 NG a Shark. Letoun L 410 NG přeletěl do Paříže z Kunovic a na ranveji přistál coby předvoj největší české delegace, jaká se kdy jakékoliv letecké přehlídky zúčastnila.

Velké množství českých premiér

Česko se chce ukázat jako evropská velmoc malého letectví, které na aerosalonu reprezentuje letoun Shark, za nímž stojí řada světových rekordů. O jeden se postarala Zara Rutherfordová, která na česko-slovenském stroji jako nejmladší žena samostatně obletěla svět.

Po 45 letech končí armáda s používáním vrtulníků sovětské provenience Mi-24/35 Praha 6. června (ČTK) - Po 45 letech končí česká armáda s používáním vrtulníků sovětské provenience Mi-24/35.

Sbohem “ďáblovým kočárům”. Armáda se po půl století rozloučila se sovětskými vrtulníky

Po 45 letech končí česká armáda s používáním vrtulníků sovětské provenience Mi-24/35. Poslední ostré střelby z bitevníku mají za sebou piloti náměšťské 221. vrtulníkové letky ve vojenském újezdu Boletice, uvedla armáda na svém webu.

Přečíst článek

„Na letošním ročníku Paris Air Show uvidíme hodně českých poprvé,“ uvedl viceprezident ALKP a šéf společnosti Aero Vodochody Viktor Sotona. Firma se pod jeho vedením letos vrací do sestavy českého stánku. „Věřím, že konsolidace českého leteckého průmyslu, na níž v asociaci pracujeme, výrazně přispěje k posílení postavení českých firem na domácí a světové scéně. Určitě máme co nabídnout,“ dodal Sotona.

Letecká přehlídka u Paříže se koná každé dva roky a střídá se s podobnou přehlídkou v britském Farnborough. Letošní ročník aerosalonu v Le Bourget potrvá do 25. června.

Soukromé letadlo Tigera Woodse

Boom soukromých tryskáčů nezastavily ani inflace a krize. Počet letů i emisí loni stoupl na rekord

Počet letů soukromých tryskáčů v Evropě loni vzrostl o neuvěřitelných 64 procent a dosáhl rekordního maxima 572 806. Emise soukromých letadel, které mají neúměrný dopad na životní prostředí, se loni v Evropě více než zdvojnásobily. Uvedl to server CNBC s odkazem na analýzu, kterou zveřejnila ekologická skupina Greenpeace.

Přečíst článek


 

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme