Spanilá jízda Pfizeru. Za zisky z vakcín proti covidu koupí další firmu, letos už třetí
Farmaceutický gigant Pfizer posílený zisky za prodej vakcín proti covidu koupí výrobce léku na srpkovitou anémii Global Blood Therapeutics. Cena za transakci, kterou schválily správní rady obou společností, činí 5,4 miliardy dolarů (asi 130 miliard korun), uvedla agentura Bloomberg.
Pfizer zaplatí 68,50 dolaru za všechny akcie Global Blood v oběhu, uvedly společnosti v pondělním prohlášení před otevřením amerických trhů. To je dvojnásobek ceny akcií ze dne 3. srpna, kdy firma oznámila, že má zájem o převzetí, uvedl Bloomberg.
Pandemie koronaviru se kvůli variantě omikron v prvních týdnech roku znovu přelila světem. Jednotlivé vlády na to zareagovaly nejrůznějšími opatřeními a poptávka po očkování opět vzrostla. Na úspěchu akcií firem produkujících vakcíny se však růst poptávky neprojevil. A cenné papíry všech producentů očkovacích sér od začátku roku padají.Vakcínové akcie pod tlakem. Od začátku roku Pfizer a spol. investorům prodělávají
Money
Společnost Pfizer získá lék Oxbryta na nemoc zvanou srpkovitá anémie nebo také chudokrevnost vyráběný v San Francisku v Kalifornii. Global Blood změnila majitele již loni, a to za pouhých 195 milionů dolarů. Na trhu ji však společnosti považují za potenciální trhák, podotkl Bloomberg.
Plány na dobu po konci covidu
Důvodem akvizice je, že Pfizer potřebuje nové produkty kvůli obavám z oslabování pandemie, která ohrožuje příjmy z nejprodávanější vakcíny proti covid-19 a její pilulky na léčbu nemoci Paxlovid. „Společnosti Pfizer bylo jasné, že velká část zisků ze své neočekávané vakcíny proti covid-19 bude muset investovat do urychlení růstu nejvyšší úrovně – s cílem přidat nejméně dalších 25 miliard dolarů výnosů vzhledem k rizikovým příjmům očekávaným do roku 2030,“ uvedli analytici Bloomberg Intelligence John Murphy a Sam Fazeli.
„Konsensus požaduje, aby Global Blood v roce 2026 dosáhla obratu za léčbu srpkovité anémii ve výši přibližně miliardy dolarů, což podpoří podnikání společnosti Pfizer v oblasti vzácných onemocnění. Očekává se, že budou oznámeny další obchody,” dodali.
Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila kvůli opičím neštovicím nejvyšší stupeň varování, vysoké riziko je podle ní v Evropě, uvedla agentura AFP. Podle agentury DPA tento krok nemá přímé praktické důsledky, protože o případných opatřeních rozhodují jednotlivé země. Nejvyšší stupeň varování v současnosti platí pro covid-19 a dětskou obrnu.WHO posunula opičí neštovice na úroveň covidu. Pandemie se rozšířila do 75 zemí
Politika
Akcie Global Blood vzrostly v obchodování před otevřením amerických trhů o čtyři procenta, zatímco akcie společnosti Pfizer se téměř nezměnily.
Srpkovitá anémie je krevní nemoc a bolestivý a někdy život ohrožující stav, který postihuje hlavně Afroameričany. Lék od Global Blood byl schválen v USA v listopadu 2019 a poté také v EU a dalších zemích.
Letošní nákupní jízda Pfizeru
Americká farmaceutická společnost Pfizer, která patří k hlavním dodavatelům vakcín proti covidu-19, zvýšila ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 78 procent na 9,91 miliardy dolarů (téměř 240 miliard korun). Zisk překonal odhady analytiků, zejména díky vysoké poptávce po vakcínách a dalších produktech na covid-19.
Lidské buňky použitelné pro výzkum a vývoj nových léků nabývají na ceně. Nyní půjde některé označovat neměnným kódem, aby se dalo pohlídat jejich komerční využití. A to není všechno: o ty světově úplně nejznámější buňky se nyní vede právní bitva. Patřily již dávno zesnulé Henriettě Lacksové, jejíž příběh zaujal i Hollywood.O lidské buňky se vede právní bitva. Jde o mnohamiliardový byznys
Enjoy
Pfizer se proto poohlíží po akvizicích, které by mu do konce desetiletí mohly přinést miliardové roční tržby, napsala již dříve agentura Reuters. V květnu se společnost dohodla na koupi výrobce léku na migrénu Biohaven Pharmaceutical za 11,6 miliardy dolarů.
V červnu také Pfizer oznámil, že investuje 90,4 milionu dolarů (asi 2,2 miliardy korun) do podílu ve francouzském výrobci vakcín Valneva, s nímž spolupracuje na výrobě vakcíny proti borelióze.
Koronavirová mutace omikron dosud odolávala vakcínám schváleným v EU. Na podzim by se ale na evropský trh měla dostat očkovací látka vyvinutá německou společností BioNTech, která je účinná i na tuto subvariantu covidu. První dávky by po obdržení souhlasu příslušných orgánů mohla farmaceutická firma dodat už v říjnu.BioNTech je krok od schválení omikronové vakcíny. Dočkat bychom se jí mohli na podzim
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.