Válka na Ukrajině přihrála Exxonu tučné zisky. Ale nechce se o ně podělit
Energetická společnost ExxonMobil, která je největším producentem ropy ve Spojených státech, za loňský rok zvýšila očištěný čistý zisk na rekordních 59,1 miliardy dolarů (1,3 bilionu korun) z 36,1 miliardy dolarů v předchozím roce. Jde zároveň o rekordní firemní zisk pro celý západní ropný průmysl.
Ropné společnosti loni dosahovaly rekordních zisků díky vysokým cenám a rostoucí poptávce. Za růstem cen energií loni byly částečně dopady války na Ukrajině a výpadek energetických surovin z Ruska. Podle agentury Reuters by se zisk západních ropných firem za loňský rok mohl přiblížit 200 miliardám dolarů. Obrovské zisky nicméně vyvolaly kritiku a výzvy na zavedení daní z neočekávaných zisků na tyto firmy.
Exxon ale žalobou zpochybňuje oprávněnost Evropské unie zavádět novou daň a zpochybňuje také užití nouzových opatření Bruselu k tomu, aby jimi přiměl členské státy k souhlasu s takovou daní. Windfall tax zavedla i Fialova vláda, tak tak nyní může čelit lavině žalob ze strany amerických bank a fondů.
Exxon loni překonal i svůj rekord z roku 2008, kdy ceny ropy dosáhly 142 dolarů za barel. To je o 30 procent více než činila průměrná cena v loňském roce. Celkové výnosy se zvýšily na 413,7 miliardy dolarů z 285,6 miliardy dolarů předloni.
Americký ropný obr ExxonMobil žaluje Evropskou unii, chce zarazit daň z mimořádných zisků. Tu chystá i Česko – Fialova vláda tak může čelit lavině žalob ze strany amerických bank a fondů.Kovanda: ExxonMobil žaluje Evropskou unii. Fialova vláda tak může čelit lavině žalob ze strany amerických bank a fondů
Názory
Výdaje firmy na nové těžební projekty ropy a zemního plynu loni stouply o 37 procent na 22,7 miliardy dolarů. ExxonMobil zvýšil výdaje v Guyaně, na nejvýznamnějším břidlicovém poli v USA a za zařízení pro rafinaci paliv a chemikálií.
Doba je zlá a na státní rozpočet bude velký tlak. Navzdory dřívějším proklamacím kabinet Petra Fialy musí chtě nechtě přistoupit ke zvýšení příjmů státního rozpočtu. A rozhodl se pro zatížení vybraných podniků takzvanou daní z mimořádných zisků. Parametry windfall tax však dávají smysl jen napůl.Stanislav Šulc: Windfall tax je tu. A je plná nesmyslů
Názory
Americký Exxon Mobil se ve třetím čtvrtletí přiblížil zisku nejhodnotnější společnosti na světě, firmy Apple. A není jediný z ropných gigantů, který hlásí obří zisky, což také solidně živí kritiku ze strany spotřebitelů, kteří musejí čelit obří inflaci. Ropný Exxon v zisku dotahuje Apple, zatímco řidiči dál draze tankují
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.