Ve světě hladoví 733 milionů lidí, tvrdí index. Jsou v něm i Slováci
Ve světě hladoví 733 milionů lidí a jejich počet se v posledních letech nedaří snížit, uvedla německá humanitární organizace Welthungerhilfe, která monitoruje hlad a podvýživu ve světě od roku 2000. Nejhorší situace je podle ní v afrických státech jižně od Sahary a v jižní Asii. Do svého indexu ale organizace zahrnula například i Slovensko a Maďarsko.
„Je nepřijatelné, že světové společenství nevyvíjí dostatečné úsilí, aby dostálo svému závazku ukončit hlad ve světě,“ uvedla předsedkyně humanitární organizace Marlehn Thiemeová. V agendě pro udržitelný rozvoj přijaté OSN v roce 2015 je závazek vymýtit extrémní chudobu a hlad do roku 2030.
Index světového hladu dělí 136 zemí světa do několika kategorií od nejnižší, kdy trpí hladem méně než 9,9 procenta obyvatel, po nejvyšší, kdy jich hladem trpí více než 50 procent. V nejvyšší kategorii žádná země světa v současnosti není. Velmi vážná situace, tedy druhý nejhorší stupeň, podle zprávy panuje v Čadu, Jižním Súdánu, Somálsku, Burundi, Jemenu a na Madagaskaru.
I na Evropu došlo
Vážná situace je ve většina zemí Afriky jižně od Sahary a také v Indii, Pákistánu či Afghánistánu. Jedinou zemí na americkém kontinentě v této kategorii je Haiti, které řadu let sužují přírodní katastrofy i politická nestabilita. V kategorii nejnižší jsou ale i některé evropské země, včetně Slovenska či Maďarska a většiny zemí na Balkáně. Data z většiny zemí západní a střední Evropy včetně Česka organizace ve své zprávě neuvádí.
Podle organizace není ale vývoj indexu hladu ve světě jen pesimistický. V Mosambiku a Nepálu se podařilo od roku 2016 zlepšit situaci skoro o třetinu. Pokroky lze podle ní vidět i v Bangladéši, Mongolsku či Togu.
Letošní zpráva organizace Welthungerhilfe klade důraz i na souvislost potravinové bezpečnosti s nerovností mezi pohlavími. V některých oblastech jsou ženy hladem ohroženy skoro o 19 procent více než muži. Ženy a dívky také častěji trpí důsledky klimatické změny pro výživu. Odstranění nerovností mezi pohlavími je přitom podle organizace klíčem k odstranění hladu. „Vlády musí více investovat do zdraví, vzdělání a rozvoje venkova, aby odstranily nerovnosti a umožnily ženám lepší přístup ke zdrojům a rozhodování,“ uvedl Mathias Mogge, člen představenstva Welthungerhilfe.
Vegetariánská jídla aktuálně v ČR nabízí dvojnásobný počet podniků oproti roku 2019. Vyplývá to z dat, která poskytl pokladní systém Dotykačka. Z vegetariánských pokrmů je podle ředitele Dotykačky Petra Menclíka nejoblíbenější smažený sýr s bramborami a tatarskou omáčkou. Vyšší zájem o vegetariánské potraviny evidují také obchodní řetězce, které oslovila.Restaurací se zdravým jídlem přibývá. U Čechů vítězí smažený sýr
Zprávy z firem
S příchodem studeného počasí se často z našeho jídelníčku vytrácí pestrost. A to je škoda. Podzim nabízí mnoho chutných plodů, které jsou napěchovány vitamíny na podporu imunity. Už naši předkové věděli, že denně jedno jablíčko udržuje stálé zdravíčko. Biohacking: Chodí chřipka okolo. Co jíst, abychom se jí ubránili
Enjoy
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.