Vedení Liberty Ostrava odmítá, že by řízení zadlužené firmy bylo bezkoncepční
Hutní společnost Liberty Ostrava nesouhlasí s tvrzením insolvenčního správce, že řízení podniku je založené na improvizaci. Vedení zadlužené firmy uvádí, že jeho koncepcí je od počátku prodej zbytného majetku a obnovení ziskové části výroby. Vyplývá to ze záznamu, který se ve středu zobrazil v insolvenčním rejstříku. Liberty Ostrava je od června v úpadku.
Insolvenční správce hutě Šimon Peták tento týden ve zprávě o stavu řízení uvedl, že od společnosti dosud nedostal udržitelný plán další činnosti firmy. Způsob řízení pohybu peněz je podle správce založený na improvizaci bez jakékoliv koncepce a racionálního plánu.
Vedení firmy s tvrzením správce nesouhlasí a tvrdí, že má jasnou koncepci, kterou správci i prozatímnímu věřitelskému výboru opakuje od prvního dne. Jejím cílem je prodat zbytný majetek a s pomocí tollingu obnovit ziskové části výroby tak, aby provoz závodu mohl bez dalších zásadnějších ztrát pokračovat do doby, než podaří rentabilní část prodat novému investorovi.
Neimprovizujeme!
Insolvenční správce svou kritiku opíral mimo jiné o vyjádření zástupců firmy na schůzce prozatímního věřitelského výboru minulý týden. Podle správce uvedli, že nemají naplánované relevantní příjmy, proto s nimi nepočítají v cash-flow plánu. Podle vedení Liberty Ostrava ale správce vyjádření zřejmě špatně pochopil. Huť má podle nich mnohé příjmy naplánované, některé ale kvůli vysoké míře nejistoty naplánovat nelze. „Ty by bylo nezodpovědné do plánu zahrnovat a ty vyžadují operativní řízení,“ argumentuje vedení podniku.
Zadlužená huť už uzavřela smlouvy s polskou firmou Donquixote pro provozy rourovny a válcovny. Server Seznam Zprávy v pondělí uvedl, že polskou firmu řídí manažer z Kazachstánu a majitel je neznámý. Podle vedení ostravské hutě je firma Donquixote středoevropským obchodním zástupcem významného kazachstánského producenta oceli Qarmet, uvádí v dokumentu zveřejněném ve středu.
Český stát, respektive jeho pojišťovna EGAP, jde do války s hutěmi Liberty. Evidentně se mu totiž nelíbí poslední kroky zkrachovalých hutí. Takže žádá soud, aby hutím omezil možnost nakládat s jejich majetkem.
Stát jde do války s hutěmi Liberty. Spíš tedy se supy z Kazachstánu
Názory
Dohoda, která budí podezření
Kazachstánská firma Qarmet na webu uvádí, že byla založena v roce 1944. V minulosti společnost vlastnil koncern ArcelorMittal. Ten ji podle informací zahraničních médií loni převedl na fond vlastněný vládou Kazachstánu a společnost se poté přejmenovala na Qarmet. Ocelářská skupina ArcelorMittal, kterou ovládá Ind Lakšmí Mittal, dlouho vlastnila i výrobu oceli v Ostravě. Někdejší Novou huť prodala britské skupině Liberty Steel podnikatele Sanjeeva Gupty, od července 2019 tak huť nese název Liberty Ostrava.
Většina provozů Liberty Ostrava stojí od loňského prosince, kdy huti zastavila společnost Tameh Czech dodávky energií. Převážná část zaměstnanců je od té doby doma. Minulý týden Liberty Ostrava oznámila, že předložila odborům návrh na snížení počtu zaměstnanců. Odejít má až 2600 lidí. Úpadek huti, která patří od roku 2019 Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty, lze řešit reorganizací, nebo konkurzem.
Skupina Moravia Steel - Třinecké železárny má zájem o rychlé převzetí celé druhovýroby v Liberty Ostrava. Apeluje na její zaměstnance, aby zatím nepodávali výpovědi. Skupina to uvedla v prohlášení po jednání s představiteli vlády o strategii výroby oceli v České republice. Má i strategický plán budoucího využití areálu prvovýroby ostravské huti. Moravia Steel stojí o rychlé převzetí celé druhovýroby v Liberty. Hromadné výpovědi se odkládají
Zprávy z firem
Státní Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) u soudu navrhla omezit majetková práva hutní společnosti Liberty Ostrava a převést je na insolvenčního správce, informovaly Seznam Zprávy (SZ). EGAP je věřitelem zkrachovalých hutí a stojí také v čele prozatímního věřitelského výboru. Státní EGAP u soudu navrhla omezit majetková práva hutí Liberty
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.