Velká hudební vydavatelství žalují aplikace na generování hudby pomocí AI

Velké americké nahrávací společnosti Sony Music, Universal Music Group (UMG) a Warner Records podaly žalobu na firmy Suno a Udio, jejichž internetové aplikace uživatelům umožňují generovat hudbu pomocí umělé inteligence (AI). Podle nahrávacích společností se platformy dopouštějí porušování autorských práv v masovém měřítku.
Jde o vůbec první žalobu proti AI platformám v hudebním odvětví. Podle hudebních vydavatelství obě firmy bez souhlasu zkopírovaly velké množství autorsky chráněné hudby, na které následně trénovaly své systémy, jejichž cílem je podle žalob podaných ve státech New York a Massachusetts hudbě tvořené skutečnými lidmi "přímo konkurovat, zlevňovat (ji) a nakonec (ji) zastínit".
Podle žaloby se uživatelům platforem Suno a Udio podařilo znovuvytvořit prvky skladeb jako All I Want For Christmas Is You od Mariah Careyové nebo I Got You (I Feel Good) od Jamese Browna nebo vygenerovat vokály "nerozeznatelné" od interpretů jako ABBA, Bruce Springsteen nebo Michael Jackson. Hudební vydavatelství proto požadují za každou prokazatelně okopírovanou skladbu odškodné až 150 000 dolarů (necelých 3,5 milionu korun).
Nahrávací společnosti tvrdí, že žalované firmy se "záměrně vyhýbají" zveřejnění informací o zdrojích, které použily na trénování své technologie a že by tím "připustily úmyslné porušování autorských práv v téměř nepředstavitelném rozsahu".
Miliardář Elon Musk stáhl žalobu za porušení smlouvy na společnost OpenAI, která vyvinula chatovací systém ChatGPT. Podle agentury DPA to vyplývá z podkladů pro soud. Pozorovatelé se domnívali, že Musk měl s žalobou jen slabou šanci na úspěch. Dnes se v San Francisku mělo konat slyšení k návrhu OpenAI na její zamítnutí.
Nečekaný zvrat. Musk stáhl žalobu na OpenAI
Leaders
Odměny pro uživatele
Aplikace Suno je široké veřejnosti přístupná od 20. prosince loňského roku. Pomocí příkazů (promptů) na ní uživatel může zhudebnit svůj vlastní text v kterémkoliv žánru, případně si může prostřednictvím AI nechat vygenerovat i samotný text. V červnu firma oznámila, že se jí od investorů podařilo vybrat 125 milionů dolarů (2,9 miliardy korun). Uživatele, kterým se podaří vygenerovat nejúspěšnější skladby, platforma odměňuje až 10 000 dolary.
Ed Newton-Rex, který vyvíjí vlastní neziskový AI generátor hudby trénovaný na licencovaných skladbách, v březnu pro magazín Billboard napsal, že Suno pravděpodobně na trénování svého modelu bez souhlasu využívá autorsky chráněný obsah.
Dosud se soudní spory s firmami zaměřeným na vývoj AI soustředily zejména na textový obsah. Skupina 17 amerických spisovatelů se loni přidala k žalobě Sdružení autorů (Authors Guild) na OpenAI, firmu provozující jazykový model ChatGPT. Autoři tvrdí, že společnost nelegálně využila jejich dílo, když jejich texty bez souhlasu použila jako trénovací data pro svůj model.
Generativní umělá inteligence má sice pořád řadu much, ale už dokáže být užitečná v mnoha oborech. A to i v páchání zločinů. Abyste nenaletěli, měli byste být hodně nedůvěřiví a používat vlastní hlavu.
Umělá inteligence ve službách zločinu. Před čím se laik ještě ubrání a kde už nemá šanci?
Enjoy
V České republice je v současnosti dostupná většina velkých jazykových modelů nabízejících využívat takzvanou generativní umělou inteligenci. Vytvářet automatizované texty nebo obrázky nabízí desítky modelů. Nejpokročilejší pak jsou čtyři z nich: ChatGPT od OpenAI, Gemini od Google, Copilot od Microsoftu a Claude od společnosti Anthropic, který je v Evropě dostupný od tohoto týdne. Všechny nabízejí verzi zdarma i placenou verzi. Jaké jsou jejich výhody? A kolik stojí?
Boj o dominanci v segmentu umělé inteligence sílí. Kolik stojí ChatGPT, Gemini, Copilot a Claude
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.