Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Věřitelé Tameh Czech přihlásili u soudu pohledávky za 8,3 miliardy

Věřitelé Tameh Czech přihlásili u soudu pohledávky za 8,3 miliardy
Profimedia
 ČTK

Celkem 181 věřitelů společnosti Tameh Czech přihlásilo u soudu pohledávky dohromady za 8,27 miliardy korun. Ve zprávě o činnosti a hospodářské situaci firmy zveřejněné v Insolvenčním rejstříku to uvedl insolvenční správce Dominik Hart ze společnosti Hart & Partners. V roce 2022 měla firma obrat 7,48 miliardy korun. Schůze věřitelů se bude konat v dubnu.

Tameh Czech je dodavatelem energií pro hutní podnik Liberty Ostrava. Od loňského prosince je v úpadku. Insolvenční návrh na sebe podala sama firma. Zdůvodnila ho tím, že jí Liberty, která je jejím jediným zákazníkem, dlouhodobě neplatila. Insolvenční správce uvedl, že k letošnímu 21. únoru činily pohledávky Tamehu vůči Liberty 2,18 miliardy korun.

Tameh ukončil provoz a přestal Liberty dodávat energie 21. prosince, od následujícího dne je většina zaměstnanců obou firem doma. Tameh má zhruba 300 zaměstnanců. Insolvenční správce uvedl, že přibližně 81 procent z nich je doma s 80 procenty mzdy.

Huť Liberty Ostrava

Liberty Ostrava předložila nerealistický restrukturalizační plán

Restrukturalizační plán Liberty Ostrava, který byl 10. března předložen věřitelům Liberty Ostrava k hlasování, vyvolává vážné obavy.

Přečíst článek

Náklady na opětovný rozjezd provozu Tamehu se podle Harta odhadují na 2,3 miliardy korun. Insolvenční správce upozornil, že Tameh nyní nedisponuje dostatečným množstvím emisních povolenek, které by měl vracet letos za rok 2023. V roce 2023 vypustil Tameh podle Harta předběžně 1,11 milionu tun oxidu uhličitého. Ve svém majetku firma eviduje 674 698 povolenek a 436 206 jí chybí.

Liberty a Tameh jsou úzce provázané ekonomicky i technologicky. Tameh je někdejší závod Energetika, který byl postaven jako součást tehdejší Nové huti, nynější Liberty. Tameh huti dodává elektřinu, různé plyny a páry. Liberty zase dodává Tamehu palivo v podobě vysokopecních a koksárenských plynů, bez nichž se provoz energetické společnosti neobejde.

Když huť vlastnila skupina ArcelorMittal, byla Energetika vyčleněna do samostatné firmy. V roce 2019 se majitelem huti stala Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty, Tameh ale zůstal majetkem společného podniku skupiny ArcelorMittal a polského holdingu Tauron. Liberty a Tameh se přou o ceny a placení prakticky hned od prodeje huti skupině Liberty.

Liberty Steel

OBRAZEM: V hutích Liberty nastoupila necelá třetina zaměstnanců. Tisíce dalších zůstávají doma

Hutě Liberty Ostrava začínají vyrábět ve Steckelově válcovně svitky z přivezených polotovarů. V pondělí nastoupilo do práce 1750 zaměstnanců z šesti tisíc. Zaměstnanců podniku Tameh, který je dodavatelem elektřiny do hutí, jsou zhruba tři stovky a jsou také doma.

Přečíst článek

Výrobní závod Liberty Ostrava v Ostravě-Kunčicích

„Destrukce ocelového srdce Česka“. Odbory odmítají restrukturalizační plán Liberty Ostrava

Restrukturalizační plán hutní společnosti Liberty Ostrava označil předseda Odborového svazu KOVO Roman Ďurčo za zcela nepřijatelný. V podniku, který má zhruba 6000 zaměstnanců, by podle něj v souvislosti s poklesem výroby o 60 procent přišlo o práci 3000 lidí. Ďurčo to uvedl na síti X. Společnost Liberty Ostrava v reakci uvedla, že žádné propouštění neplánuje.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme