Vesmírná turistika. Musk, Bezos a nově i Branson mohou vyslat do kosmu klienty
Společnost Virgin Galactic miliardáře Richarda Bransona oznámila, že dnes obdržela souhlas amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) pro lety s lidmi do vesmíru. Informovala o tom agentura Reuters, která v této souvislosti poukázala na rostoucí konkurenci v rodícím se lukrativním sektoru vesmírného cestovního ruchu.
Souhlas FAA britský miliardář Branson získal měsíc po dalším úspěšném testu raketoplánu VSS Unity společnosti Virgin Galactic. Stroj, řazený do třídy SpaceShip Two, se dvěma piloty nejprve vynesl do výšky 13 kilometrů mateřský letoun VMS Eve. Pak se raketoplán oddělil, zažehl na 60 sekund vlastní motory a trojnásobnou rychlostí zvuku dosáhl výšky 89,2 kilometru. Během pětiletého zkušebního období to byl už šestý let.
Ředitel Virgin Galactic Michael Colglazier po tomto květnovém testu řekl, že raketoplán Unity čekají ještě další dva prověřovací lety, než začne k hranicím vesmíru dopravovat první platící zákazníky. Dnes Colglazier prohlásil, že „dnešní souhlas FAA... nám dodává jistotu ve chvíli, kdy míříme k prvnímu pilotovanému testu s plnou posádkou”.
Až společnost Blue Origin příští měsíc vypraví svůj první let do vesmíru s posádkou, chce u toho být i její majitel Jeff Bezos. Zakladatel technologického giganta Amazon a jeden z nejbohatších mužů planety oznámil, že hodlá let absolvovat společně se svým bratrem Markem. Do kosmu je doprovodí vítěz aukce, který za let zaplatil 28 milionů dolarů.
Šéf Amazonu Bezos poletí v červenci do vesmíru s bratrem i vítězem aukce
Leaders
V oblasti vesmírné turistiky je Bransonovým konkurentem společnost Blue Origin amerického miliardáře a zakladatele firmy Amazon Jeffa Bezose. Ten začátkem června oznámil, že 20. července bude s bratrem Markem členem posádky, která při 11 minut trvajícím letu vystoupá s lodí New Shepard k hranici vesmíru ve výšce 100 kilometrů.
Daleko úspěšnějším konkurentem při letech soukromých společností do vesmíru je ovšem firma SpaceX dalšího amerického podnikatele a vesmírného vizionáře Elona Muska. Její nosné rakety Falcon 9 a lodě Dragon už dopravují náklad i astronauty na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) a počítá se i s turisty.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.