Většina firem v příštím roce neplánuje zvyšovat platy
Zvyšovat mzdy pro rok 2025 plánuje 43 procent malých a středních firem a podnikatelů. Z toho čtvrtina z chce v příštím roce zvyšovat zaměstnancům mzdy stejně jako letos a 11 procent hodlá přidávat ještě více.
Dalších 6,5 procenta svým pracovníkům mzdy vylepší, ale méně než v tomto roce. Zbylých 57 procent přidávání neplánuje nebo o něm nemá jasno, vyplývá z říjnového průzkumu Index očekávání firem, který zveřejnila ČSOB.
Průměrná nominální mzda v Česku ve druhém čtvrtletí podle dat Českého statistického úřadu meziročně vzrostla o 6,5 procenta na 45 854 korun. Při zohlednění inflace dosáhl reálný růst mezd 3,9 procenta, mzdy reálně rostly druhé čtvrtletí v řadě.
Přístup ke mzdám se výrazně liší podle velikosti podniků. Zatímco ve firmách s ročními tržbami nad 40 milion korun chtějí přidávat zaměstnancům tři čtvrtiny dotazovaných, tak u firem a podnikatelů s tržbami do tří milionů korun je to necelá pětina. „Zvyšujeme mzdy průběžně podle výkonnosti, zásluh, kvality odvedené práce,“ shrnul přístup k zaměstnancům spolumajitel provozovatele očních klinik DuoVize Petr Kocián.
Z firem a podnikatelů, které plánují pracovníkům platově přilepšit, jich bude 35 procent navyšovat mzdy v rozsahu 3,1 procenta až pět procent a 26 procent mezi 1,1 až tři procenta. Takřka pětina respondentů chce zaměstnancům přidávat o více než pět procent.
Průzkum uskutečnila v říjnu agentura Datank pro banku ČSOB na vzorku více než 400 malých a středních firem a podnikatelů.
Průměrná hrubá mzda v Česku stoupla v letošním druhém čtvrtletí meziročně o 6,5 procenta na 45 854 korun. Při zohlednění inflace vzrostla o 3,9 procenta. Údaje zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Mezikvartálně byla průměrná mzda po očištění o sezonní vlivy vyšší o 1,4 procenta.České mzdy dál rostou, blíží se k hranici 46 tisíc. Nejvíce si polepšili zdravotníci
Money
Nejdostupnější nemovitosti k bydlení v Evropě při zohlednění průměrné měsíční mzdy má Dánsko. Česká republika je po Slovensku naopak druhá nejhorší. Vyplývá to ze zprávy společnosti BestBrokers, která porovnává poměr ceny nemovitostí určených k bydlením k příjmům ve 35 evropských zemích.Nejdostupnější bydlení v Evropě mají Dánové. Češi i Slováci propadli
Reality
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.