Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Většina firem v příštím roce neplánuje zvyšovat platy

Peníze, ilustrační foto
Pixabay
 ČTK

Zvyšovat mzdy pro rok 2025 plánuje 43 procent malých a středních firem a podnikatelů. Z toho čtvrtina z chce v příštím roce zvyšovat zaměstnancům mzdy stejně jako letos a 11 procent hodlá přidávat ještě více.

Dalších 6,5 procenta svým pracovníkům mzdy vylepší, ale méně než v tomto roce. Zbylých 57 procent přidávání neplánuje nebo o něm nemá jasno, vyplývá z říjnového průzkumu Index očekávání firem, který zveřejnila ČSOB.

Průměrná nominální mzda v Česku ve druhém čtvrtletí podle dat Českého statistického úřadu meziročně vzrostla o 6,5 procenta na 45 854 korun. Při zohlednění inflace dosáhl reálný růst mezd 3,9 procenta, mzdy reálně rostly druhé čtvrtletí v řadě.

Přístup ke mzdám se výrazně liší podle velikosti podniků. Zatímco ve firmách s ročními tržbami nad 40 milion korun chtějí přidávat zaměstnancům tři čtvrtiny dotazovaných, tak u firem a podnikatelů s tržbami do tří milionů korun je to necelá pětina. „Zvyšujeme mzdy průběžně podle výkonnosti, zásluh, kvality odvedené práce,“ shrnul přístup k zaměstnancům spolumajitel provozovatele očních klinik DuoVize Petr Kocián.

Z firem a podnikatelů, které plánují pracovníkům platově přilepšit, jich bude 35 procent navyšovat mzdy v rozsahu 3,1 procenta až pět procent a 26 procent mezi 1,1 až tři procenta. Takřka pětina respondentů chce zaměstnancům přidávat o více než pět procent.

Průzkum uskutečnila v říjnu agentura Datank pro banku ČSOB na vzorku více než 400 malých a středních firem a podnikatelů.

Průměrná mzda v Česku vzrostla ve 2. kvartále reálně o necelá čtyři procenta

České mzdy dál rostou, blíží se k hranici 46 tisíc. Nejvíce si polepšili zdravotníci

Průměrná hrubá mzda v Česku stoupla v letošním druhém čtvrtletí meziročně o 6,5 procenta na 45 854 korun. Při zohlednění inflace vzrostla o 3,9 procenta. Údaje zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Mezikvartálně byla průměrná mzda po očištění o sezonní vlivy vyšší o 1,4 procenta.

Přečíst článek

Kodaň

Nejdostupnější bydlení v Evropě mají Dánové. Češi i Slováci propadli

Nejdostupnější nemovitosti k bydlení v Evropě při zohlednění průměrné měsíční mzdy má Dánsko. Česká republika je po Slovensku naopak druhá nejhorší. Vyplývá to ze zprávy společnosti BestBrokers, která porovnává poměr ceny nemovitostí určených k bydlením k příjmům ve 35 evropských zemích.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme