Vezmou humanoidní roboti lidem práci? Amazon je začal testovat ve svých skladech

Americký gigant Amazon představil novinku. Ve svých skladech začal testovat roboty, kteří mají čtyři končetiny a jsou schopni chůze připomínající lidské pohyby. Internetový prodejce podle stanice BBC tvrdí, že roboti uvolní zaměstnancům ruce k dalším činnostem pro větší spokojenost zákazníků. Odbory ale oponují, že firma se ke svým zaměstnancům už delší dobu chová jako k robotům a že humanoidní stroje nahradí člověka.
Robot nazvaný Digit je schopen končetinami podobnými rukám přenášet krabice a balíky a zastávat běžnou skladnickou práci. Místo kol běžných u jiných robotů má nohy, které mu podle firmy dovolí chodit po schodech či zdolávat jiné terénní překážky v budovách Amazonu.

„Ze zkušenosti víme, že tyto nové technologie ve skutečnosti vytvářejí nová pracovní místa, pomáhají nám růst a expandovat,“ řekl Scott Dresser z oddělení vyvíjející ve firmě roboty.
Na českém trhu je první robotický traktor, který funguje bez řidiče. Stroj s názvem AGbot lze osadit běžným zemědělským nářadím, jako jsou například postřikovače, secí stroje nebo kypřiče. Řídí se automaticky podle předem nastaveného plánu pomocí GPS navigace. Stroj se obsluhuje na dálku. Ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby stroj představil Zemědělský svaz ČR spolu se zástupci společnosti Leading Farmers, která stroj na český trh uvedla. Cena robotického traktoru by se měla pohybovat kolem osmi milionů korun.
Na česká pole přijel první autonomní traktor, vyjde na miliony
Zprávy z firem
Amazon v posledních letech v rámci snižování nákladů urychlil nasazování robotů do provozu. Globální podnik má podle vlastních statistik v současnosti zhruba 750 tisíc robotů, kteří pracují v součinnosti s lidmi. Často je lidé využívají k tomu, aby za ně vykonávali mechanickou opakující se činnost, uvedla firma.
Z odborů zní kritika
„Už jsme zaznamenali ztrátu stovek pracovních míst v distribučních centrech,“ řekl zástupce britských odborů Stuart Richards. Humanoidní roboti jsou podle něho dalším krokem na cestě k propouštění lidských zaměstnanců.
Tiskárna se pohybuje po ocelové konstrukci. Betonem robota zásobuje míchačka, která tlačí směs. Jde tak o stejný princip jako při klasické betonáži. Jen konec hadice nedrží parta betonářů, ale robot, který betonem kreslí půdorys a stále jej navyšuje, vrstvu po vrstvě, až do potřebného rozměru. Beton postupně zasychá a získává pevnost, což umožňuje nepřetržitý tisk bez potřeby ocelové výstuže.
Robot vytiskl z betonu dvanáct metrů vysoký holubník. Objednali si ho z Kataru
Zprávy z firem
Firma přitom tvrdí, že roboti v jejích centrech nikdy nemohou zcela převzít lidskou činnost. „Lidé jsou zcela zásadní pro náš distribuční proces; jejich schopnost myšlení na vyšší úrovní, jejich schopnost diagnostikovat problémy,“ řekl šéf robotického oddělení Amazonu Tye Brady.
Lidé jsou podle firmy zásadní i díky další své dovednosti: dokážou opravovat porouchané roboty.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.