Víc než polovina českých nemovitostí je podpojištěná

V České republice je 53 procent všech uzavřených smluv na pojištění nemovitostí v současné době podpojištěno, a to jak u hlavních budov, tak také u vedlejších staveb, jako jsou pergoly, garáže nebo zahradní domky. Zároveň 13 procent Čechů nemá vůbec pojištěné své rodinné domy a 40 procent bytové jednotky. Vychází to z průzkumu finančně poradenské společnosti FinGO vytvořeného na základě 3000 dotázaných klientů.
Podpojištění nemovitosti je situace, kdy je částka, na kterou je sjednáno pojištění nemovitosti nižší než hodnota na znovupořízení obdobné nové při totální škodě. To se může stát, když se cena nemovitostí zvýší, ale pojistné krytí zůstává stejné. Pokud je nemovitost podpojištěná a dojde k pojistné události, může to znamenat, že pojištěnec nedosáhne na dostatečné odškodnění, se kterým by se mu podařilo obnovit majetek do původního stavu.
Podpojištění jako důsledek vysoké inflace
K podpojištění nemovitostí dochází nyní podle specialistky na neživotní pojištění společnosti FinGO Ireny Jakobové v důsledku vysoké míry inflace. „Kvůli vzrůstajícím cenám stavebních materiálů, ale také rostoucím cenám práce snadno dojde k tomu, že stávající pojistná smlouva již není aktuální. Stávající pojistné smlouvy totiž s největší pravděpodobností obsahují nízké pojistné částky, čímž k podpojištění dochází," řekla Jakobová.
Podle průzkumu 36,6 procenta klientů situaci podpojištění svého majetku dobře nerozumí. Z průzkumu mezi poradci společnosti FinGO vyplynulo, že téměř 82 procent jejich klientů má sjednané komplexní pojištění, tedy nemovitosti, domácnosti i odpovědnosti za škodu a 11,3 procenta klientů má pojištěnou pouze nemovitost, na kterou aktuálně čerpá hypotéku.
Řada lidí si své nemovitosti podle Jakobové vůbec nepojišťuje, protože neradi řeší nahodilost, na kterém je pojištění postaveno. Procento nepojištěných domů je pak oproti bytům mnohem menší hlavně kvůli pocitu jistoty, uvedla.
Digitální finančně poradenská společnost FinGO začala v České republice fungovat v roce 2021. V současnosti zaměstnává přes 580 lidí. Společnost je součástí lokální investiční skupiny InTeFi Capital podnikatele a investora Lukáše Nováka. Ta vlastní a řídí české a slovenské společnosti z oblastí informačních technologií, financí a developmentu. Podíl vlastní také například v technologické skupině BiQ Group.
Pokud jste se rozhodli být energeticky co nejvíce soběstační a nechali jste si instalovat na střechu rodinného domu solární panely, znamená to, že jste zvýšili hodnotu své nemovitosti. To byste měli co nejdříve, nejlépe ještě dopředu, oznámit své pojišťovně, u které jste uzavřeli pojištění nemovitosti a ve smlouvě upravit hodnotu nemovitosti. Jen tak se vyhnete riziku podpojištění a sankcím, které z něj vyplývají.
Instalovali jste soláry na střechu? Pozor na podpojištění
Money
Statisícům bytů a domů v Česku chybí pojištění nebo je zcela nedostatečné. Podle nejhorších expertních odhadů se to týká už každého druhého bytu, který v případě nešťastné události bude problém opravit. A netýká se to jen těch, kdo vůbec pojištěni nejsou. Nastavení pojistky ovlivňuje i růst cen nemovitostí, stoupající inflace, a tedy i dražší ceny stavebních prací a materiálů. Podpojištěni můžete být ovšem snadno i kvůli tomu, že jste si zrekonstruovali byt nebo koupili soláry či tepelné čerpadlo, upozorňují v anketě pro newstream.cz všechny oslovené pojišťovny.
Pojistky na domy a byty jako víno nezrají. Pokud si je nehlídáte, můžete se dost divit
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.