Vietnamská automobilka VinFast zažívá boom. Čtvrtletní tržby jí stouply o 159 procent

Vietnamskému výrobci elektromobilů VinFast vzrostly ve třetím čtvrtletí tržby o 159 procent na 343 milionů dolarů (osm miliard korun) díky růstu prodeje aut. Společnost však prohloubila ztrátu o 34 procent na 623 milionů dolarů.
V prohlášení VinFast rovněž uvedl, že plánuje montážní závod v Indii, která je třetím největším výrobcem automobilů na světě. Ve třetím čtvrtletí také automobilka zřídila dceřinou společnost v Indonésii, kde rovněž hodlá zřídit montážní závod. Chce tak využít vládní pobídky pro výrobu elektromobilů v těchto zemích. Každý závod by měl mít roční kapacitu 50 tisíc vozů.
K prohloubení čisté ztráty přispěly vyšší náklady na úroky a vyšší ztráta z finančních nástrojů. Ty kompenzovaly příznivý vliv nižších provozních výdajů.
Průměrná cena ojetých elektromobilů v Česku již druhý rok stagnuje na 1,1 milionu korun. To je 3,5 krát více, než je průměrná cena ojetých aut na českém trhu. Ojeté vozy s hybridním pohonem stojí v průměru 977 tisíc korun. Vyplývá to ze statistik portálu TipCars.
Kolik stojí ojetý elektromobil? V průměru přes milion
Zprávy z firem
Společnost ve třetím čtvrtletí dodala zákazníkům 10 027 elektromobilů. To bylo o 5,2 procenta více než ve druhém čtvrtletí a prodej poprvé překonal hranici 10 tisíc vozů. Loni ve třetím čtvrtletí firma dodala zákazníkům jen 153 elektromobilů. Kromě elektromobilů vyrábí firma také elektrické motorky.
VinFast se snaží posílit svoji pozici v zahraničí. Potýká se však s problémy poté, co na začátku roku dobrovolně svolal ke kontrole první várku 999 svých vozů dodaných do Spojených států. Ještě letos chce automobilka zahájit dodávky svých vozů do Evropy.
VinFast je první vietnamskou automobilovou značkou a je součástí konglomerátu Vingroup. Zakladatelem a největším akcionářem je nejbohatší Vietnamec Pham Nhat Vuong. Automobilka byla založena v roce 2017 a výrobu elektromobilů zahájila v roce 2021. Podnik v srpnu vstoupil na burzu v New Yorku.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.