Vinařská unie upozorňuje na kritický nedostatek pracovníků ve vinicích

Vinařská unie, která sdružuje významné vinařské producenty v České republice, zveřejnila výsledky svého nejnovějšího průzkumu. Ten odhaluje, že vinaři čelí závažným problémům se získáváním sezonních pracovníků, zejména traktoristů, potřebných pro práci ve vinicích.
Každý z největších vinařských podniků v Česku potřebuje průměrně 20 až 50 pracovníků, aby zvládl sezónní práce ve vinicích. Až na výjimky v průzkumu všichni dotázaní uvedli, že mají problémy s náborem dostatečného počtu zaměstnanců.
„Situace je vážná a ohrožuje celé odvětví i do budoucna. Investujeme do technologií a zlepšení pracovních podmínek, přesto kvalifikovaní pracovníci chybí. Extrémně těžko hledáme traktoristy, jelikož obsluha traktoru ve vinici je mnohem náročnější a komplikovanější než v běžné polní výrobě. Chybí ale i pracovníci na zelené práce, na řez i odborní vinohradníci,” uvádí prezident Vinařské unie Ondřej Beránek. Další důvody nezájmu spatřují vinaři ve fyzické náročnosti a sezonním charakteru práce a také v obrovské konkurenci tuzemských, ale i zahraničních firem.
FOTOGALERIE: Prohlédněte si pražské vinice
Společnosti se snaží přilákat pracovníky různými benefity, jako jsou příspěvky na dopravu, ubytování, školení a možnosti profesního rozvoje. Přesto poptávka po pracovní síle stále převyšuje nabídku.
Někteří zkouší i netradiční řešení. „Situaci řešíme sdílením pracovníků, kdy si traktoristu musíme půjčovat mezi našimi vinařstvími. Oslovovali jsme traktoristy z jiných oborů, ale těm chybí kvalifikace pro obsluhu vinařských strojů,“ vysvětluje vinohradnický ředitel společnosti Bohemia Sekt Libor Výleta.
Jednu z nejznámějších restauračních zahrádek v Praze lze najít v samém centru města. V Riegrových sadech. Areál o kapacitě 1000 lidí jsme navštívili jako první v našem letním seriálu: Pražské pivní zahrádky.
Pražské pivní zahrádky: Kdo nezná „Riegráče“, jako by v Praze nebyl
Enjoy
„Pracovníky ze sklepa a lahvovny jsme dočasně přesunuli na práci ve vinohradech. Kvůli extrémnímu počasí a tlaku na zelené práce to bylo nouzové řešení, které je ovšem ekonomicky velmi nevýhodné. V krajních situacích nám ale bohužel nezbyde nic jiného než si takto vypomáhat,” uvedl ředitel Zámeckého vinařství Bzenec Bořek Svoboda.
Východisko vidí většina vinařských podniků v dalším posílení automatizace úkonů a využívání sofistikovaných strojů. I zde ale naráží na limity. „Zkoušeli jsme autonomního robota, ale jeho potenciál lze plně využít u nově vysázených vinic, a těch zatím nemáme tolik. Obáváme se hlavně budoucnosti, po odchodu stávajících zaměstnanců do důchodu. Mladí nemají o práci ve vinařství zájem,“ dodal Jan Vašíček za společnost Vinium.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.