V covidu frčel spíš silnější alkohol. Valtickému vinařství i proto klesly tržby

Jedné z největších vinařských firem v Česku, Chateau Valtice - Vinné sklepy Valtice, loni mírně klesly tržby, meziročně o 4,5 procenta na 244 milionů korun. Zisk po zdanění se zvýšil o pět procent na 34 milionů korun. Uvádí to výroční zpráva firmy.
Vinařství loni zpracovalo 5208,4 tuny tuzemských hroznů, což je meziročně o 13,7 procenta více. Z toho 41 procent bylo v kategorii přívlastkových hroznů a 59 procent v kategorii jakostních hroznů. „V roce 2020 byla vyšší úroda hroznů než o rok dříve, což se dalo očekávat, protože rok 2019 byl podprůměrný. Podíl modrých hroznů nepatrně poklesl na 19,95 procenta, i nadále tedy preferujeme výrobu bílých vín,” uvedl ve výroční zprávě šéf firmy Antonín Šťastný.
Prodej lahvového vína se loni snížil o devět procent na 2,7 milionu litrů, důsledkem poklesu jsou o 4,5 procenta nižší tržby. Vinařství prodalo loni o 2,57 procenta více přívlastkových vín, prodej sektů se zvýšil o 55 procent. Naproti tomu prodej jakostních vín se snížil o 11,6 procenta. Stolní víno už v minulosti vinařství přestalo vyrábět.
„Pokles prodeje vína v roce 2020 ovlivnila světová pandemie koronaviru, kdy zákazníci preferovali spíše lihoviny s vyšším obsahem alkoholu před vínem, vládní restrikce vydané v souvislosti s koronavirem omezily volný pohyb po ČR a na Jižní Moravě tak nebyli turisté - zákazníci. Pokles přisuzujeme také zvyšující se konkurenci a neustále rostoucímu trendu obliby malých vinařství,” dodal Šťastný.
Francouzský ministr zemědělství Julien Denormandie letošní sezonu označil za "nejhorší agronomickou katastrofu tohoto století".
Tragický rok pro vinaře. Francouzi čekají jednu z nejhorších sklizní v historii
Money
Největšími odběrateli vinařství byly obchodní řetězce. Podíl prodeje vína přes největší řetězec činil 66 procent celkových tržeb za víno a byl tak o devět procent vyšší než v roce 2019. „Řetězce působící v České republice se snaží stále intenzivněji prosazovat prodej vín z mateřských zemí svého vlastníka a preferují je tak před víny moravskými. Je čím dál těžší udržet prodej přes tyto řetězce za příznivé ceny,” poznamenal Šťastný.
V roce 2020 začala výstavba nové velké tankové haly, kde bude po dokončení možné skladovat milion litrů vína. Vinařství loni do stavby investovalo 3,1 milionu korun.
Chateau Valtice - Vinné sklepy Valtice mají na tuzemském trhu s vínem podíl asi dvě procenta. Pro firmu v roce 2020 pracovalo v průměru 99 lidí, tedy o dva méně než v roce 2019.
Káva arabica je nejdražší za více než šest a půl roku. Od konce června ceny termínových kontraktů stouply o zhruba 35 procent. Důvod? Počasí v Brazílii.
Zdraží espresso? Cena brazilské kávy letí nahoru, na vině jsou mrazy
Money
Do Míšeňské nedaleko Karlova mostu netáhne jen barokní architektura, do turisticky atraktivní ulice míří i milovníci dobrého piva. Už od srpna si tam přijdou na své i ti, kteří dávají přednost vínu.
V Míšeňské na Malé Straně to stále žije. Nově tam připravují šneky
Enjoy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.