Vítězem miliardového lesnického tendru je Uniles z koncernu Agrofert
Vítězem dvanáctimiliardového tendru státního podniku Lesy České republiky (LČR) na lesnické práce a prodej dřeva pro léta 2023 až 2027 je těžařská firma Uniles z koncernu Agrofert. Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v zemi.
Z 84 soutěžených jednotek státní podnik zatím podepsal kontrakty na 78 a Uniles jich dosud získal 16. Na druhém místě jsou zatím s šesti podepsanými smlouvami firma Stora Enso Wood Products Ždírec a skupina PETRA z Hodonína, zjistila ČTK.
Na čtyřech jednotkách z tendru 2023+ zatím řízení pokračuje. „Ze strany vybraných dodavatelů dosud probíhá poskytování součinnosti směřující k uzavření smlouvy,” uvedl na dotaz ČTK mluvčí podniku Přemysl Šrámek. Na dvou jednotkách podnik řízení zrušil, protože vybraný dodavatel odmítl uzavřít smlouvu. LČR budou tendr na nich opakovat. O dosud podepsaných 78 smluv se podělilo 21 firem. Na získaných jednotkách by měly začít pracovat od začátku roku 2023.
Státní podnik Lesy České republiky (LČR) za první tři čtvrtletí roku meziročně znásobil hrubý zisk na 7,39 miliardy korun z loňských 2,9 miliardy korun. Hlavním důvodem růstu zisku bylo zvýšení cen dřeva. Tržby Lesů ČR vzrostly o 34 procent na 14,5 miliardy korun z 10,8 miliardy korun před rokem, uvedla mluvčí podniku Eva Jouklová. Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v Česku. Před dvěma týdny podnik poslal do státního rozpočtu mimořádný odvod 3,81 miliardy korun.Další miliardy pro stát? Vysoké ceny dřeva znásobily zisk státních Lesů ČR
Zprávy z firem
Uniles uspěl v lesnických tendrech státního podniku i v minulých letech. Například v tendru 2021+ Uniles získal z 29 soutěžených jednotek 12 kontraktů a v loňském tendru 2022+ patři mezi pět nejúspěšnějších firem. Loni Uniles, který má sídlo v Rumburku, meziročně zvedl zisk o 43 procent na rekordních 129,4 milionu korun. Obrat zvýšil o 54 procent na 3,123 miliardy korun.
Lesy čeká obnova
Za Unilesem, firmou Stora Enso Wood Products Ždírec a skupinou PETRA jsou zatím s pěti uzavřenými kontrakty firma 1. písecká lesní a dřevařská, společnost Královské lesy ze Ždírce nad Doubravou a firma Egrega. Po čtyřech kontraktech mají Lesostavby Frýdek-Místek, Jihozápadní dřevařská, Lesy Beskydy a Kloboucká lesní.
Tendr 2023+ Lesy ČR vypsaly v září a v říjnu do něj přijaly nabídky od 48 firem. Odhadovaná hodnota lesnických prací a služeb v tendru byla 11,74 miliardy korun a objem dřeva k těžbě 11 milionů metrů krychlových. Těžba by se měla odehrát na 564 tisících hektarech lesa. Tendr počítá s obnovou 22 tisíc hektarů lesa, tedy asi 4400 hektarů ročně. Soutěž podle podniku zohledňuje aktuální rozsáhlou obnovu lesů po kůrovcové kalamitě, která vyžaduje zvýšený objem pěstebních prací.
Tendry byly trojího typu. Na 50 jednotkách budou lesnické firmy dělat takzvanou komplexní zakázku, která zahrnuje pěstební práce a těžbu dřeva, jež firmy budou i samy prodávat. Na 17 jednotkách budou firmy dělat pouze pěstební práce a těžbu a na zbylých 17 jednotkách budou firmy dělat jen pěstební práce a zalesňování.
Státní podnik Lesy České republiky (LČR) za první tři čtvrtletí roku meziročně znásobil hrubý zisk na 7,39 miliardy korun z loňských 2,9 miliardy korun. Hlavním důvodem růstu zisku bylo zvýšení cen dřeva. Tržby Lesů ČR vzrostly o 34 procent na 14,5 miliardy korun z 10,8 miliardy korun před rokem, uvedla mluvčí podniku Eva Jouklová. Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v Česku. Před dvěma týdny podnik poslal do státního rozpočtu mimořádný odvod 3,81 miliardy korun.Další miliardy pro stát? Vysoké ceny dřeva znásobily zisk státních Lesů ČR
Zprávy z firem
Nejhodnotnější je pro firmy komplexní zakázka. Firma Uniles v ní uspěla nejlépe, když z dosud uzavřených 46 smluv získala 14 kontraktů. Dva kontrakty má Uniles na pěstební zakázce.
Průměrná cena palivového dříví v druhém čtvrtletí meziročně stoupla na 1001 korun za metr krychlový, což je nárůst o 111 procent. Cena se zvyšuje od začátku roku. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Soukromé firmy i Lesy ČR pozorují výrazný nárůst poptávky po dřevu, lidé se zásobují nejen na zimu, ale i na další roky.Palivové dříví dvojnásobně zdražilo, lesníci i tak zažívají výrazně vyšší poptávku
Zprávy z firem
Lesy ČR za letošní tři čtvrtletí meziročně znásobily hrubý zisk na rekordních 7,39 miliardy korun z loňských 2,9 miliardy korun. Hlavním důvodem růstu zisku bylo zvýšení cen dřeva. Úkolem Lesů ČR v nadcházejícím období bude obnova lesů po kůrovcové kalamitě. Od 14. prosince je novým generálním ředitelem podniku Dalibor Šafařík, kteří předtím byl ekonomickým ředitelem LČR.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.