Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Vítkovice Steel byly loni po více než 15 letech v zisku

Vítkovice Steel
Vítkovice Steel
 ČTK

Ostravská společnost Vítkovice Steel vykázala za rok 2023 zisk 330,8 milionu korun, což byl její nejlepší výsledek hospodaření za posledních více než 15 let. Zisku firma dosáhla po dlouhých letech ztrát, v roce 2022 její ztráta činila 550 milionů korun.

Reklama

Podnik loni vytvořil tržby za prodej vlastních výrobků, služeb a zboží 12 miliard korun, o rok dříve to bylo téměř 15 miliard. Ocelářství se potýká s vážnými problémy, Vítkovicím ale k dosažení kladného výsledku pomohlo zejména získání nového finančního partnera a navýšení výroby, uvedla mluvčí společnosti Vítkovice Steel Jana Dronská.

Vítkovice Steel před měsícem oznámily, že se jejich novým majitelem stane společnost Jindal Steel International z globální průmyslové skupiny Jindal Group sídlící v Indii. Vstup investora musí ještě posoudit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Dosud firmu vlastnilo pět nadnárodních investičních fondů, které ovládají lidé z bývalého Sovětského svazu.

Úspěšný rok

„Ocelářství čelí mnoha výzvám, ale pro nás byl minulý rok úspěšný a ve srovnání s předchozími roky dokonce nejúspěšnější. Podařilo se nám navýšit výrobu díky dobré organizaci výroby i příznivé poptávce a hlavně díky navázání finanční spolupráce se skupinou Jindal. To mělo velmi pozitivní vliv na hospodaření,“ uvedl generální ředitel podniku Radek Strouhal.

Oproti roku 2022, kdy se firma potýkala s finančními potížemi, loni Vítkovicím vzrostla výroba o 37 procent. „V roce 2022 společnost vyrobila 350 tisíc tun za tepla válcovaných výrobků z oceli a v roce 2023 se firma vrátila k výrobě na úrovni půl milionů tun ročně, přesně to bylo 480 tisíc tun,“ uvedla Dronská.

Reklama

Nový vlastník přinese podle ředitele společnosti stabilizaci a především rozvoj v podobě masivních investic do modernizace i rozšíření výrobních technologií, sdílení zahraničního know-how a směřování k ekologicky vyrobené nízkoemisní oceli. „Věříme, že tento obrat předznamená další pozitivní vývoj pro naši společnost, která si historicky prošla velmi složitým obdobím po ukončení vlastní výroby oceli přes postupnou stabilizaci modelu převálcování nakupovaných ocelových bram až po důsledky válečného konfliktu na Ukrajině,“ uvedl Strouhal.

Loni Vítkovice Steel vybudovaly novou kompresorovou stanici, robotizovaly pracoviště na instalaci identifikačních štítků na plechy nebo renovovaly jeřáby. „Pokračovaly investice do zvýšení bezpečnosti práce zaměstnanců a zlepšování pracovního prostředí a investice směřovaly také do snižování spotřeb energií a emisí CO2, optimalizace využití surovin a minimalizace tvorby odpadů,“ uvedla Dronská.

Vítkovice Steel jsou tradičním evropským výrobcem válcovaných výrobků z oceli. Firma je největším výrobcem ocelových plechů v České republice a jediným výrobcem štětovnic, jež se používají při zakládání staveb a zpevňování břehů vodních cest. Do zahraničí směřuje 70 procent prodaných výrobků. Společnost má přes 800 zaměstnanců.

Dronská uvedla, že klíčovými trhy pro společnost jsou země Evropské unie. „V poslední době je slabá poptávka v Německu, ale společnosti se daří na českém, slovenském a polském trhu a začala dodávat také na Ukrajinu,“ uvedla mluvčí.

Síkela ustál bruselský „gril“. Jako eurokomisař chce rozvíjet potenciál Afriky

Česko už pravděpodobně má svého nového evropského komisaře, exministra obchodu a průmyslu a bývalého top bankéře Josefa Síkelu. Vypadá to tak alespoň na základě tříhodinového středečního slyšení, „grilování“, v Evropském parlamentu. Síkela při něm představil šestici témat, kterým se chce věnovat a následně ve třech jazycích odpovídal na baterii 43 otázek europoslanců a zmínil i odkaz prezidenta Václava Havla. To, že Síkela grilováním jako komisař prošel, už začíná vyplouvat i z kuloárních informací z EP. Oficiální potvrzení do funkce bude zveřejněno ale až 21. listopadu.

Přečíst článek

Jednatel ostravské společnosti VelorXtrike Pavel Brída představuje elektrickou novinku - dodávku VXT 902

Ostraváci chtějí prorazit v Evropě s elektrickými dodávkami z Číny. Budou stát pod milion

Ostravská společnost VelorXtrike se chystá uvést na evropský trh elektrickou dodávku VXT 902. Vůz má na jedno nabití dojezd až 300 kilometrů a uplatnit se může například u komunálních služeb. Vozidla v základním provedení se budou vyrábět v Číně, v Česku se pak na ně budou dodělávat veškeré nástavby. Uvedl to spoluzakladatel a jednatel společnosti VelorXtrike Pavel Brída.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme