Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Vítkovice Steel prosí Brusel o prodloužení výjimky na dovoz ruské oceli

Vítkovice Steel usilují o prodloužení výjimky na dovoz ruské oceli
Vítkovice Steel
 ČTK

Ostravská hutní společnost Vítkovice Steel žádá Evropskou unii o prodloužení výjimky na dovoz ruské oceli do roku 2028. Vyrábí se z ní tlusté plechy. Její konec podle firmy může způsobit krizi ve stavebnictví či automobilovém průmyslu, uvedla mluvčí společnosti Jana Dronská. O výjimku usiluje také Belgie a Itálie. Sankce vůči Rusku EU a další země světa zavedly v souvislosti s jeho pokračující agresí na Ukrajině.

Reklama

Firmě jde konkrétně o ocel z ruské společnosti NLMK. „Výjimka na dovoz ocelářských polotovarů z Ruska je důležitá pro všechny válcovače oceli v Evropské unii, kteří nemají primární výrobu oceli a nemohou si polotovary sami vyrobit,“ řekla mluvčí.

Dodala, že důležitá je zejména pro Ostravu a místní producenty tlustých plechů, které se využívají především ve stavebnictví. Například při stavbách mostů, ocelových hal, větrných elektráren a dalších konstrukcí. „Patří mezi ně i Vítkovice Steel. Na dovozu polotovarů, které jsou základním vstupním materiálem pro výrobu plechů, z Ruska je firma silně závislá. Právě ruské polotovary jsou technologicky, kvalitativně i ekonomicky nejvhodnější pro výrobní technologie v Ostravě,“ doplnila.

Brusel má plán investic do energetických sítí v EU za 584 miliard eur

Brusel za biliony opraví evropskou energetickou síť. Ta musí zvládnout příliv elektřiny z obnovitelných zdrojů

Evropská komise má plán, který počítá s částkou 584 miliard eur (14,2 bilionu korun) na generální opravu a modernizaci energetických sítí v zemích Evropské unie. Chce, aby byly připraveny zvládnout očekávaný příliv elektřiny z obnovitelných zdrojů. S odkazem na návrh komise o tom informují agentury Bloomberg a Reuters, které měly možnost do hrubého návrhu nahlédnout.

Přečíst článek

Podle firmy je prodloužení výjimky důležité pro to, aby firmy získaly čas na hledání alternativ k ruskému dovozu jinde. „Pochopitelně zkoušíme produkty od jiných evropských a asijských dodavatelů, ale ukázalo se to dost problematické,“ dodala Dronská.

Reklama

Dopad ukončení výjimky by podle Dronské byl široký jak ve stavebnictví, tak také v automobilovém průmyslu. Pro firmy by to znamenalo existenční problémy, protože by musely spoléhat na dodávky z Číny, která není úplně stabilním partnerem. „Samozřejmě by se ukončení výjimky projevilo v nárůstu cen tlustých plechů pro stavebnictví,“ uvedla mluvčí.

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme