Vládce fejků křičí: chyťte zloděje. Shein viní Temu z krádeže obchodního tajemství

Provozovatel internetového obchodu Shein u soudu v americkém Washinghtonu žaluje konkurenční platformu Temu. Viní ji z krádeže obchodního tajemství, porušování autorských práv a podvodu. Upozornila na to televizní stanice CNBC s odvoláním soudní podání zaslané v pondělí. Obě společnosti na sebe dlouhodobě podávají občanskoprávní žaloby s velmi podobnými až totožnými obviněními.
„Za účelem propagace padělaných verzí výrobků Shein reprodukovala společnost Temu prakticky identické obrázky výrobků Shein chráněné autorským právem a používala je nebo dala pokyn prodejcům, aby je používali jako propagační obrázky na webových stránkách a v mobilní aplikaci Temu,“ stojí v žalobě.
Dále svého konkurenta viní, že kontroluje každý aspekt činnosti prodejců na své platformě. „Řídí, jaké výrobky mohou nabízet a za jaké ceny je mohou prodávat, nabádá je k porušování duševního vlastnictví jiných osob a dokonce jim brání odstranit své výrobky z webových stránek Temu poté, co se k porušení práv přiznali. Toto není jednání legitimního 'tržiště' třetí strany,“ píše se dále v podání.

Shein chtěl ohromit Wall Street. Stačit mu bude muset Londýn
TrhyČínský internetový prodejce levné módy Shein by mohl brzy vstoupit na londýnskou akciovou burzu. Firma by mohla příslušné dokumenty k nabídce podat už tento týden, uvedl server zpravodajské televize BBC. Analytici se domnívají, že společnost může být oceněna až na 66 miliard dolarů (1,5 bilionu korun).
Mafiáni fast fashion
Obě společnosti se už v minulosti vzájemně žalovaly. V prosinci loňského roku bostonská společnost WhaleCo, jež provozuje Temu v USA, u soudu ve Washingtonu žalovala Shein kvůli autorským právům a „mafiánskému zastrašování dodavatelů“. Mluvčí Temu tehdy CNBC řekl, že Shein „nezákonně zadržoval obchodníky“ a silou jim odebral telefony, z nichž kradl účty, hesla obchodníků a odcizil obchodní tajemství.
V říjnu loňského roku přitom obě strany stáhly další žaloby, které na sebe předtím vzájemně podaly. V prosinci 2022 společnost Shein zažalovala Temu kvůli porušování duševního vlastnictví, zatímco Temu v červenci obvinila Shein z vyhrožování a nucení výrobců do exkluzivního partnerství.

Práce 12 hodin denně, 6 dní v týdnu za 20 tisíc měsíčně. To je život šiček pro čínský Shein
Zprávy z firemZaměstnanci dodavatelských firem čínského internetového prodejce textilu Shein pracují 75 hodin týdně. A to přesto, že firma slíbila zlepšit pracovní podmínky. Píše o tom s odkazem na vyšetřování švýcarské skupiny Public Eye zpravodajský web BBC.
Obě společnosti jsou tvrdými konkurenty v oblasti levného nakupování online. Temu se zaměřuje na prodej velmi levného zboží vyrobeného v Číně, od módy po výrobky pro domácnost, který cílí na zahraniční spotřebitele.
Firma Shein byla založena v Číně v roce 2008. Využívá analýzu dat k předvídání poptávky zákazníků a výrobě oděvů v malých sériích. Tím efektivně řídí náklady a zásoby. Stala se stala průkopníkem ultrarychlé módy. Prodej přímo spotřebitelům spustila v USA v době pandemie covidu-19 a rychle se stala jednou z nejstahovanějších nákupních aplikací v zemi. Platforma je dlouhodobě kritizována a kvůli plagiátoství ji v minulosti žalovala řada výrobců, například Ralph Lauren nebo Dr Martens.

Levná móda, úmorná vedra a drahé úvěry. Fast fashion se řítí do problému
Zprávy z firemZatímco teploty prudce stoupají a internetová tržiště valí na spotřebitele reklamy nabízející letní šaty za pár stovek, či dokonce jen desítek korun, pod povrchem doutná velký problém. Deklarované snahy módního průmyslu, který patří k hlavním viníkům globálního oteplování, omezit emise postupují ledovcovým tempem. Klíčová je otázka, kdo ohlášenou dekarbonizaci zaplatí. Levné asijské továrny těžko.

Rok 2024: Temu a Shein útočí. Konkurenční boj v rychlé módě přitvrdí
Zprávy z firemJak ustát útok asijských predátorů? Tak zní klíčová otázka obchodníků s rychlou módou pro rok 2024. Jejich obor navíc ještě zrychluje. Zatímco poptávka spotřebitelů zaznamenává od pandemie covidu výkyvy, na tradiční západní hegemony - řetězce Zara a H&M - se valí konkurence z Číny, která už zapustila kořeny v Evropě i ve Spojených státech. Elektronické obchodování boří estetická pravidla a generace Z si na kolotočové nákupní šílenství s nízkými cenovkami rychle zvyká.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.