Vlastislav Bříza: Naštěstí máme dřevo nakoupené na dva roky dopředu

Díky výnosům zdravotnické divize Gama se holdingu Koh-i-noor dařilo i během pandemie. Navzdory tomu, že ostatní byznys měl velké potíže.
Rostoucí ceny dřeva na jedné straně a zavřené školy a školky téměř po celém světě na straně druhé se výrazně podepsaly na byznysu tradičního výrobce psacích potřeb Koh-i-noor Hardtmuth i celého holdingu Koh-i-noor sídlícího v Českých Budějovicích. Přiznal v rozhovoru pro newstream.cz jeho šéf Vlastislav Bříza.
„Během pandemie se tak potvrdila správnost vytvoření holdingové struktury. Prodej tužek se propadl, nejen kvůli zavřeným hranicím a tomu, že nejezdili turisté, ale byly také zavřené školy a školky, což mělo výrazný vliv. Propadl se také automotive, to už ostatně slyšeli všichni. Ale například naše zdravotnická divize Gama měla rekordní výsledky i díky zahraničí,“ uvedl jeden z nejbohatších Čechů.
Druhým hostem pořadu Victory Club na newstream.cz je rektorka Mendelovy univerzity, předsedkyně důchodové komise a žena, o níž se čím dál více spekuluje, že by mohla kandidovat na prezidentku.
Danuše Nerudová: Česko mrhá talenty. Už na základních školách
Newstream TV
Právě zavřené hranice a omezené cestování zasáhlo fungování flagship prodejen, zejména těch v turisticky významných destinacích. „Asi čtyři prodejny musíme dotovat. Jde o ty v Nerudovce, v centru Prahy, v Krumlově a Kutné Hoře. Na těch se absence turistů podepsala nejhůř. Celkem odepíšeme asi 40 milionů korun,“ dodal Bříza, který zároveň přiznal, že pandemie ovlivnila i hospodaření hotelů vlastněných holdingem. „Například investice do Olympie na Zadově za čtvrt miliardy se bude mořit hodně dlouho.“
Naštěstí máme zásoby dřeva
Pandemie se negativně podepsala nejen na možnosti prodejů, ale také na vstupech. Vázly dodavatelské řetězce, v řadě zemí se zcela zastavila výroba, což se obojí projevilo na cenách surovin i dopravy.
Doprava zdražila až pětinásobně. Co se dřeva týče, to, které my potřebujeme, v Česku už neroste. Abyste mohli tužku dobře ořezat, musí být z amerického cedru nebo lípy, těch je u nás málo. My jsme ale na takovou situaci připraveni, protože dřevo máme nakoupené minimálně na dva roky dopředu,“ uvedl šéf Koh-i-nooru.
V otázce, zda prodej tužek přežije současnou situaci a digitalizaci, kterou společnost prochází, je Vlastislav Bříza optimista. „Prodej tužek samozřejmě klesá, ale věřím, že především v tom prémiovém, nebo řekněme uměleckém segmentu, na který my cílíme, budou vždy potřeba,“ uzavřel miliardář.
Český zahraniční obchod se v říjnu dle očekávání citelně propadl, v národním pojetí činila jeho bilance minus 18,2 miliardy, což je meziročně o takřka padesát miliard korun horší výsledek. Trh citelně záporné saldo očekával, ale přece jenom ne až takto hluboké. Ve střední hodnotě se analytici oslovení agenturou Bloomberg, tuzemští i mezinárodní, shodli na tom, že saldo vykáže hodnotu minus 14,5 miliardy.
Lukáš Kovanda: Zahraniční obchod stahuje českou ekonomiku nad očekávání víc
Názory
Průmyslová výroba v Česku chytá dech. Meziroční pokles českého průmyslu v říjnu sice zrychlil na 4,9 procenta ze zářijových čtyř procent, meziměsíčně ale poskočil o 0,9 procenta. Také říjnový výsledek průmyslu poznamenala především výroba aut, i u ní ale dochází k mírnému zlepšení, neboť i ta už meziměsíčně vzrostla, uvedl Český statistický úřad. Stavební výroba mírně roste, čelí však přetrvávajícímu problému s vysokými cenami materiálů.
Český průmysl dál táhnou dolů automobilky, to nejhorší má ale za sebou
Money
V první epizodě pořadu Victory Club Jaromír Jágr popisuje svou cestu na vrchol sportovního světa. Jakou roli v tom hrál talent? Kdo byl jeho životním vzorem a co si od něj vzal? Jakou roli hrají v jeho životě peníze? A co je vlastně úspěch pro Jaromíra Jágra, který i před padesátkou patří k největším hvězdám extraligy? Sledujte první díl pořadu Victory Club na newstream.cz.
Jaromír Jágr: Když děláte svou vášeň naplno, vyděláte si peníze
Newstream TV
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.