Vodafonu se vrátily zisky z roamingu. Loni vydělal 1,3 miliardy
Pandemické cestovní uzávěry připravily Vodafone o zisky z roamingu, které se už operátorovi postupně vrací. V uplynulém finančním roce poskočily o 83 procent.
Česká pobočka operátora Vodafone zvýšila ve fiskálním roce končícím 31. března meziročně čistý zisk o 2,3 procenta na 1,28 miliardy korun. Tržby stouply o 1,7 procenta na 19,81 miliardy korun. Růst tržeb souvisí především s dvouprocentním nárůstem tarifních zákazníků a uživatelů předplacených karet a nárůstem roamingu o 83 procent. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti.
„V loňském (fiskálním) roce jsme zaznamenali mírný nárůst tržeb díky vyššímu počtu mobilních zákazníků, kterých máme už přes čtyři miliony. Pozitivní byl také opětovný růst roamingu vlivem celosvětového uvolnění covidových opatření,” řekl viceprezident pro finance společnosti Milan Kníže.
Evropská komise (EK) oznámila, že přijala závazky, které čeští mobilní operátoři T-Mobile a O2 a provozovatel telekomunikační infrastruktury CETIN nabídli s cílem urovnat obvinění z omezování hospodářské soutěže. Podle agentury Reuters tak EK ukončila vyšetřování těchto podniků, kterým hrozily miliardové pokuty.
T-Mobile, O2 i CETIN se vyhnuly tučným pokutám. Bruselu přislíbily modernizaci sítí
Zprávy z firem
Na celkový výsledek hospodaření měly podle Knížete vliv i investice do infrastruktury, jež loni dosáhly tří miliard korun a šly především do rozšiřování sítí 5G. Ty v současnosti pokrývají více než 70 procent populace. Za uplynulých šest let tak Vodafone investoval do inovací, rozšiřování a modernizace sítí v ČR 27 miliard.
„Výrazné investice plánujeme i do budoucna. Na jaře jsme oznámili společnou výstavbu optických přípojek pro téměř milion domácností s T-Mobilem a kromě toho jsme v červnu zahájili obří modernizaci naší vlastní pevné infrastruktury, do které během následujících pěti let investujeme další více než tři miliardy korun,” dodal Kníže. Firma zároveň plánuje, že letos dokončí přesun 600 tisíc zákazníků kabelové televize UPC do svých systémů.
Vodafone Czech Republic je součástí globální skupiny Vodafone Group. Poskytuje služby více než 4,5 milionu zákazníků, z toho zhruba 3,9 milionu připadá na mobilní služby, dalších přibližně 700 tisíc na fixní služby.
Francouzský telekomunikační magnát Xavier Niel, který je zakladatelem a většinovým majitelem francouzské telekomunikační skupiny Iliad, koupil 2,5 procenta akcií v britském operátorovi Vodafone. Bez dalších podrobností to uvedla jeho investiční společnost Atlas Investissement. Podle agentury Bloomberg současná hodnota podílu činí 752 milionů liber (zhruba 21 miliard korun).
Telekomunikační magnát Niel koupil akcie britského Vodafonu
Leaders
Zakladatel SpaceX Elon Musk a generální ředitel T-Mobile Mike Sievert prohlásili, že jejich společnosti spolupracují na „odstranění mrtvých mobilních zón“. Plánují totiž spustit novou službu, která vznikne díky spojení sil satelitů Starlink a pásma telefonní sítě společnosti T-Mobile. Služba by měla umožnit posílání zpráv i v místech bez mobilního pokrytí, uvedl server CNBC.
Už žádná hluchá místa na mapě. Musk a T-mobile chtějí pokrýt Ameriku signálem úplně všude
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.