Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Je vodík palivo budoucnosti? Právníci řeší, co s legislativou mobility

 nst
nst

Vodíkové pohony mají být budoucností mobility. Další díl právního podcastu Právo k Ranní Kávě, který vzniká ve spolupráci s advokátní kanceláří PRK Partners, se proto zaměří na legislativní rámec zejména výroby, bezpečnosti a využití vodíku. 

Vodík. Mnozí si jistě ze školních let pamatují, že vodík je nejjednodušší a nejlehčí chemický prvek, respektive bezbarvý hořlavý plyn bez chuti a zápachu.  Jeho vlastnosti jej předurčují k širokému spektru využití už dnes, a vzhledem k tomu, že jeden kilogram vodíku obsahuje více energie, než stejné množství ropy nebo zemního plynu, se do budoucna uvažuje i o jeho rozsáhlejším využití v energetice.

Svou výraznou roli má vodík sehrávat i při snahách o zmírňování změn klimatu. A jelikož je téměř každá lidská činnost více, či méně, právem regulována, nevyhýbá se regulace ani nakládání s vodíkem. V dnešním díle Práva k Ranní Kávě se proto Martin Frolík se svým hostem, Robertem Reissem, advokátem AK PRK Partners specializujícím se mimo jiné na problematiku alternativních paliv, zaměří na právní rámec zejména výroby, bezpečnosti a využití vodíku. 

Na rozhovor s hostem tradičně naváže Kristýna Faltýnková s přehledem posledních novinek v legislativě a rozhodovací praxi soudů. Nastíní, co přinese mimo jiné návrh novely zákona o státní službě (přinášející rozsáhlé koncepční změny); návrh novely zákona o veřejných sbírkách (zjednodušující režim veřejných sbírek konaných bezhotovostním způsobem); poslanecký návrh novely řady zákonů v souvislosti se zavedením nové úpravy regulace takzvaných psychomodulačních látek; nebo návrh novely zákona o podmínkách a o výkonu některých činností v oblasti cestovního ruchu.

Z judikatury shrne rozsudek Nejvyššího soudu týkajícího se posouzení nároku zájemců o koupi vůči realitní kanceláři na vrácení rezervačního poplatku. Dále pak nález Ústavního soudu ve věci odpovědnosti nemocnice za smrt pacientky v případě jednostranného pokynu lékařů "ne-resuscituj"; a zmíní variaci rozhodnutí Nejvyššího správního soudu týkajících se problematiky místních referend a volební kampaně.

Podcast se spuští v úvodu tohoto článku. Najdete ho ale i na vaší oblíbené podcastové platformě. Jsme na Google Podcasts, Apple Podcasts i Spotify.

PRK, užito se svolením

Poslechněte si i další díly právního podcastu:

Právníci radí, jak na smlouvy s influencery

V nejnovějším dílu podcastu Právo k Ranní Kávě se právníci zaměří na to, jak si správně ošetřit smlouvy s influencery. Moderátor pořadu Martin Frolík si jako hosta pozval kolegyni z PRK Partners Kláru Radkovskou, advokátku a specialistku v oblasti reklamního práva.

Přečíst článek

EU schválila nová pravidla pro kryptoměny. Co z toho vyplývá?

Právníci radí, jak se vypořádat s novými pravidly pro kryptoměny

Nový díl podcastu Právo k Ranní Kávě se věnuje digitálním aktivům, kryptoměnám a decentralizovaným financím, pro což si moderátor Martin Frolík do studia pozval kolegu z PRK Partners Viktora Kolibu, specializujícího se právě na uvedenou oblast.

Přečíst článek

EIA

Právníci radí, jak na proceduru posuzování vlivů na životní prostředí

Specialisté z právní kanceláře PRK Partners si v novém díle pravidelného podcastu Právo k Ranní Kávě vzali na paškál proceduru, jejímž cílem je získat představu o výsledném vlivu stavby na životní prostředí a vyhodnocení, zda je z tohoto ohledu vhodné ji realizovat, tzv. hodnocení EIA.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme