Volkswagen a Xpeng v Číně vybudují ultrarychlou nabíjecí síť pro elektromobily

Německý automobilový koncern Volkswagen a čínská firma Xpeng budou v Číně společně budovat ultrarychlé nabíjecí sítě pro elektromobily. Firmy tak rozšíří své stávající partnerství a prozkoumají také možnost, zda by mohly společně budovat ultrarychlé nabíjecí stanice pod společnou značkou.
Společnosti podepsaly memorandum o porozumění. Vzájemně si také zpřístupnily své rychlonabíjecí sítě, které zahrnují více než 20 tisíc nabíjecích stanic ve 420 čínských městech.
Xpeng a Volkswagen uzavřely partnerství v roce 2023. Německý koncern tehdy koupil 4,99 procenta v Xpengu za přibližně 700 milionů dolarů (zhruba 17 miliard korun). Do roku 2026 společně plánují uvést na trh dva modely elektromobilů značky Volkswagen.
Volkswagen později podle agentury Reuters uvedl, že společně s Xpengem vyvinul novou architekturu pro inteligentní a elektrické vozy. Ta by mu podle něj měla pomoct nabízet cenově dostupnější elektromobily na jeho největším trhu.
Americký softwarový gigant Microsoft hodlá v tomto finančním roce investovat kolem 80 miliard dolarů (téměř dva biliony korun) do výstavby datových center k trénování umělé inteligence (AI) a k provozu aplikací využívajících AI. Informoval o tom prezident podniku Brad Smith. Dodal, že více než polovina těchto investic bude směřovat do Spojených států.
Microsoft postaví datová centra k trénování AI, utratí dva biliony korun
Zprávy z firem
Americkému výrobci elektromobilů Tesla vloni klesl odbyt o 1,1 procenta zhruba na 1,79 milionu vozů. Podle agentury Bloomberg tak vykázala první celoroční pokles odbytu za více než deset let. Ještě v říjnu přitom Tesla předpovídala jeho mírný nárůst. Akcie společnosti na burze kolem 18:00 středoevropského času ztrácely zhruba pět procent.
Automobilce Tesla po více než deseti letech klesl celoroční odbyt
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.