Volkswagen postaví gigafactory ve španělské Valencii. O dalších lokalitách rozhodne později

Německá automobilka Volkswagen postaví továrnu na výrobu baterií ve španělské Valencii. Oznámila, že do výroby baterií ve Španělsku společně s externími dodavateli investuje více než sedm miliard eur (172 miliard korun).
V pořadí druhou gigafactory a první mimo Německo postaví koncern Volkswagen ve španělské Valencii. Nový závod by měl zahájit výrobu v roce 2026 a zaměstnat více než 3000 lidí, uvedla firma v tiskové zprávě. Podobné plány má v Evropě a Severní Americe i konkurenční automobilka Stellantis.
Volkswagen, jehož součástí je i Škoda Auto, hodlá v Evropě do konce desetiletí postavit celkem šest továren na výrobu baterií. Výstavbu závodu zvažuje i v České republice. Dosluhující předseda představenstva Škody Auto Thomas Schäfer tento týden v rozhovoru s deníkem Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) uvedl, že chce, aby si Volkswagen pro vybudování továrny Českou republiku vybral. Schäfer převezme od 1. dubna provozní řízení značky VW.
Koncern o výstavbě středoevropské továrny na baterie chtěl mít jasno už na konci loňského roku, rozhodnutí ale odložil zhruba o půl roku. Na posuzování a jednání má vliv i nynější invaze ruských vojsk na Ukrajinu.
Americká společnost Tesla v úterý oficiálně otevřela svůj nový závod na elektromobily v braniborské obci Grünheide nedaleko Berlína, je to zároveň její první továrna v Evropě. Tesla ji vybudovala na domácí půdě konkurenčního automobilového koncernu Volkswagen, s kterým soupeří v elektromobilitě. Při ceremonii, které se zúčastnili mimo jiné německý kancléř Olaf Scholz, ministr hospodářství Robert Habeck a braniborský premiér Dietmar Woidke, předal šéf Tesly Elon Musk první auta novým majitelům. Továrna chce vyrábět až 500 tisíc vozů Model Y ročně, zaměstná 12 tisíc lidí.
Tesla otevřela u Berlína svoji první evropskou továrnu. Musk předal první vozy i s autogramem
Zprávy z firem
Na výstavbě továren na výrobu baterií nyní v rámci přechodu od automobilů se spalovacími motory k elektromobilům pracují automobilky po celém světě. Společnost Automotive Cells Company (ACC) oznámila, že hodlá postavit továrnu na výrobu baterií v Itálii. Podrobnosti o investici neposkytla, podle dřívějších informací je však cílem vyrábět baterie pro více než 2,5 milionu vozů ročně. ACC je společným podnikem automobilek Stellantis a Mercedes-Benz a firmy TotalEnergies.
Jihokorejská společnost LG Energy Solution (LGES) také uvedla, že hodlá investovat 1,5 miliardy dolarů (33,5 miliardy korun) do vytvoření společného podniku s automobilkou Stellantis na výrobu baterií v Kanadě. LGES podle zdrojů agentury Reuters také zvažuje výstavbu továrny na baterie v Arizoně.
Škoda Auto přestála druhý rok čipové krize. Zisk jí vzrostl o téměř polovinu, tržby stagnovaly. Propad výroby kvůli nedostatku dílů čeká Škodovku i letos. Jak mocný propad bude, záleží na vývoji války na Ukrajině.
Ukrajina opět vyrábí kabely, válce navzdory. Škoda Auto si pro jistotu jejich dodávky zařídila i jinde
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.