Volvo postaví v Evropě gigafactory. S vývojem baterií mu pomůže Northvolt

Švédská automobilka Volvo Car Group se chystá vytvořit společný podnik se švédským výrobcem baterií Northvolt. Sdružení se zaměří na vývoj udržitelných baterií pro elektromobily. Volvo pro jejich výrobu postaví i velkokapacitní závod.
Obě společnosti mají v plánu zřídit výzkumné a vývojové centrum ve Švédsku, zahájit provoz by mělo v roce 2022. Závod má stát v Evropě a jeho výrobní kapacita by od roku 2026 mohla činit až 50 gigawatthodin (GWh) ročně. Northvolt se také stane exkluzivním partnerem Volva při výrobě baterií v Evropě.
Továrna má zaměstnat zhruba 3000 lidí a bude využívat pouze čistou elektřinu. O jeho umístění zatím nebylo rozhodnuto.
Northvolt tento měsíc získal 2,75 miliardy dolarů (593,1 miliardy korun) na rozšíření kapacity svého závodu, který staví v severním Švédsku. Volvo plánuje od roku 2024 odebírat baterie z této továrny.
Vláda by v následujících týdnech měla podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) jednat o investiční pobídce v řádu jednotek miliard na stavbu továrny na baterie do elektromobilů na území Česka. Záměr postavit takový závod v některé z evropských zemí ohlásil Volkswagen. Šéf koncernu Herbert Diess se v dohledné době chystá do Česka, kde chce o investici za asi 50 miliard korun jednat.
Česko chce gigafactory, nabízí miliardy. Šéf Volkswagenu to přijede projednat
Money
Největším akcionářem firmy Northvolt je německá automobilka Volkswagen. Výrobce baterií má také miliardové zakázky s automobilkami BMW či Scania, uvedla agentura Reuters.
Výrobci baterií se snaží udržet tempo s rostoucí poptávkou. Automobilky totiž přecházejí na elektrický pohon, aby snížily emise oxidu uhličitého. Volvo chce, aby do poloviny tohoto desetiletí byla polovina jeho prodávaných aut čistě elektrických a do roku 2030 chce prodávat jen plně elektrická auta.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.