Volvo prchá od nerentabilního Polestaru. Chce se zaměřit na vlastní bateriovou technologii

Švédský výrobce osobních aut Volvo Cars sníží podíl ve výrobci elektromobilů Polestar Automotive Holding a přestane tohoto nerentabilního výrobce elektromobilů i financovat, aby se mohl soustředit na vlastní bateriovou technologii.
Volvo chce převést část ze svého podílu v hodnotě přibližně 9,5 miliardy švédských korun (21,6 miliardy korun) na své akcionáře. Ze současných 48 procent si v Polestaru ponechá 18procentní podíl, uvedla automobilka.
Silnou angažovanost Volva v Polestaru kritizují analytici, podle kterých Polestar odčerpává Volvu zdroje, uvedla agentura Reuters. Akcie Polestaru se v poslední době propady kvůli pomalejšímu náběhu výroby, než s jakým se počítalo, a rovněž kvůli celkovému ochlazení poptávky po elektromobilech.
Ještě v roce 2021 byly automobilky velmi optimistické, pokud šlo o vyhlídky globálních prodejů elektrických vozidel. Manažeři tehdy predikovali, že elektromobily by mohly do roku 2030 získat až 70 procent podílu na trhu. Od té doby nejvyšší odhady klesly na přibližně 40 procent.
Automobilky jsou zachmuřelé, trápí je menší ziskovost a nerostoucí zájem o auta na elektřinu
Zprávy z firem
„Protože máme významnou provozní spolupráci s Polestarem a finanční vztahy, je logické, že si v Polestaru zachováme vliv prostřednictvím menšího, 18procentního podílu,“ uvedl prezident a generální ředitel Volva Jim Rowan. S Polestarem má Volvo také finanční vztah prostřednictvím nesplacené konvertibilní půjčky v objemu jedné miliardy dolarů (23,4 miliardy korun).
Většinový podíl, konkrétně 79,5 procenta, v automobilce Volvo Cars vlastní čínská firma Zhejiang Geely Holding. Šéf a majitel Geely Li Šu-fu drží v Polestaru podíl zhruba 39 procent. Geely má také podíly v automobilkách Aston Martin a Mercedes-Benz a rovněž ve výrobci nákladních vozidel Volvo. Snaží se také přivést do Evropy své další značky, jako například značku prémiových elektromobilů Zeekr.
Geely bude nadále podporovat Polestar provozně i finančně. Volvo Cars bude podporovat Polestar v oblasti výzkumu a vývoje, výroby a prodeje.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.