Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Vozy Tesla nejsou bezpečné, jsme součástí experimentu, varuje bývalý technik automobilky

Tesla Model X
ČTK
 ČTK

Vozy Tesla nejsou podle bývalého technika této automobilky bezpečné k provozu na veřejných komunikacích. Někdejší technik Lucasz Krupski už v květnu německému listu Handelsblatt poskytl interní údaje Tesly včetně stížností zákazníků ohledně softwaru, který se stará o brzdění a samořízení aut. Jeho snaha řešit problémy interně ale vyzněla do prázdna, tvrdí. Případu se věnuje server BBC, automobilka se k obviněním bezprostředně nevyjádřila.

Krupského znepokojuje, jak Tesla využívá umělou inteligenci (AI) ve funkci autopilota, tedy v sadě pokročilých funkcí asistenčního systému pro řidiče. „Podle mého názoru není připraven ani hardware, ani software,“ řekl Krupski v rozhovoru s BBC. „Týká se to nás všech, protože jsme v podstatě součástí experimentu na veřejných komunikacích. I když nemáte Teslu, vaše děti stále chodí po chodníku,“ dodal.

Náhodné brždění

Krupski coby někdejší zaměstnanec americké automobilky rovněž konstatoval, že v datech společnosti nalezl důkazy, které nasvědčují tomu, že se nedodržovaly požadavky na bezpečný provoz vozidel s určitou úrovní autonomní nebo asistenční technologie řízení. Krupski například zmínil, že s ním další zaměstnanci hovořili o tom, že vozidla náhodně brzdí v reakci na neexistující překážky.

Tesla Cybertruck

Tesla Cybertruck je tu. Cena začíná od 1,4 milionu, Evropa má zatím smůlu

Vůz, který v listopadu roku 2019 vzbudil obrovské pozdvižení, je konečně připraven na cestu k prvním zákazníkům. Tesla Cybertruck v poslední listopadový den konečně sjede z výrobních linek. Na sociální síti X už první hotové kusy představil šéf automobilky Elon Musk. Cybertruck je prvním novým modelem, který automobilka představila od roku 2020. Tehdy začala zákazníkům dodávat Model Y. 

Přečíst článek

Funkce autopilota Tesly zahrnuje mimo jiné asistované řízení a parkování. Navzdory svému názvu ale vyžaduje, aby někdo seděl na místě řidiče a držel ruce na volantu.

Automobilku Tesla kvůli funkcím asistenčního systému pro řidiče vyšetřuje od ledna americké ministerstvo spravedlnosti. Softwarem se zabývá také americký Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA).

Volkswagen dostává nálož od čínských elektromobilů

Volkswagen dostává naloženo od čínských elektromobilů. A není sám

Prodej německé automobilky Volkswagen v Číně bude letos zřejmě nejnižší od roku 2012, protože rychlý přechod k elektromobilům v zemi zvyšuje zájem o domácí značky. A německý automobilový gigant není jediný, který se potýká se slabým prodejem v Číně. Vyplývá to za analýzy, kterou provedla zpravodajská televize CNBC.

Přečíst článek

Krupski listu Handelsblatt zpřístupnil 100 gigabajtů interních dat Tesly. Úřad pro ochranu osobních údajů v Nizozemsku, kde sídlí evropská centrála automobilky, BBC potvrdil , že byl o úniku dat informován a že tvrzení prověřuje.

Krupského tvrzení vyvolávají obavy ohledně technologie samořízení, konstatoval Jack Stilgoe, který se na londýnské univerzitě UCL zabývá výzkumem autonomních vozidel. „Jde o jakýsi test umělé inteligence v reálném světě, na silnici s námi všemi okolo,“ řekl.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Nový elektromobil Lexus RZ1

Už žádný volant. Nový elektromobil Lexus RZ nabídne knipl a manuální řazení

Přečíst článek
Doporučujeme