Vření v Tesle: Firma rozdělí akcie na třetiny, šéf Ellison se chystá odstoupit

Největší výrobce elektromobilů na světě Tesla se rozhodla vypořádat se s několik měsíců klesající hodnotou jejích akcií. Vedení firmy oznámilo, že navrhlo akcionářům rozdělit současné akcie v poměru 3:1, aby začaly být dostupnější i pro drobnější akcionáře. Zároveň společnost oznámila, že z funkce šéfa představenstva odstoupí zakladatel technologického gigantu Oracle a jedenáctý nejbohatší člověk na světě Larry Ellison, uvedla agentura Bloomberg.
Akcie automobilky Tesla pod vedením nejbohatšího obyvatele zeměkoule Elona Muska v letošním roce ztratily téměř 35 procent své hodnoty. To je hlavní důvod, proč vedení firmy požádalo akcionáře v čele s Muskem, aby na výroční schůzi automobilky 4. srpna schválili rozdělení akcií v poměru 3:1, uvedl Bloomberg.
Akcie Tesly po oznámení krátce vyskočily o 2,2 procenta, ale část zisků se v pátek podvečer středoevropského času opět snížila o 0,9 procenta. Akcie v pátek uzavřely obchodování na ceně 696,69 dolaru.
Šéf automobilky Tesla otočil, nakonec v e-mailu avizované propouštění nechystá. Počet zaměstnanců Tesly má naopak v příštích 12 měsících vzrůst, uvedl Musk na Twitteru.
Musk: Propouštět lidi nebudu, ale najmu víc jen těch placených od hodiny
Leaders
Navrhované rozdělení ve formě dividendy přichází uprostřed prudkého výprodeje v Tesle, která sleduje, že její akcie zaostávají za širokými trhy. Akcie Tesly letos klesly o více než třetinu, zatímco pokles u indexu pěti set nejobchodovanějších amerických firem S&P 500 klesl ve stejném období pouze o 18 procent.
Ellison končí po třech a půl letech
Společnost také uvedla, že Larry Ellison odstoupí z představenstva. Ellison, jedenáctý nejbohatší člověk na světě v hodnotě asi 87,4 miliardy dolarů, původně zbohatl jako spoluzakladatel softwarové společnosti Oracle a poprvé vstoupil do představenstva společnosti Tesla v prosinci 2018. K 30. červnu držel Ellison podle údajů Bloombergu 1,5procentní podíl ve výrobci elektrických vozidel.
Jeden z největších akcionářů automobilky Tesla a známý asertivní investor Leo Koguan vyzval vedení firmy, aby z trhu zpětně odkoupila akcie v hodnotě 15 miliard dolarů (asi 351 miliard korun). Cílem návrhu je zastavit propad akcií Tesly v poslední době, která letos přišla již o 30 procent hodnoty, uvedl server CNBC.
Akcionáři žádají vedení Tesly, aby odkoupilo akcie firmy za 15 miliard dolarů. Chtějí zastavit propad Tesly
Zprávy z firem
Pokud bude návrh schválen, bude to pro Teslu druhé dělení akcií za méně než dva roky. Společnost uskutečnila v roce 2020 rozdělení akcií v poměru 5:1, což vedlo k 60procentnímu nárůstu ceny akcií ode dne oznámení do data provedení. Výrobce elektrických vozidel zjevně doufá, že se to bude opakovat, protože obchodování s akciemi za nižší cenu by mohlo přilákat jeho silnou fanouškovskou základnu mezi jednotlivými investory, podotkl Bloomberg.
Přesto každý, kdo by chtěl sázet na opakování úspěchu z roku 2020, by měl svá očekávání mírnit, protože současné tržní prostředí nemusí být pro tuto strategii tak přívětivé jako kdysi. Jako příklad mohou posloužit provozovatel Googlu, společnost Alphabet, a Amazon, které letos v únoru a březnu rozdělily akcie v poměru 20:1. Akcie obou firem poté od oznámení klesly asi o 20 procent, což rovněž zaostává za poklesem indexu S&P 500.
Generální ředitel Volkswagenu Herbert Diess věří, že největší evropský výrobce automobilů může předběhnout Teslu a stát se do roku 2025 největším světovým prodejcem elektromobilů. Prohlásil to na Světovém ekonomickém fóru v Davosu v rozhovoru pro CNBC.
Do tří let předběhneme Teslu, prohlásil v Davosu šéf Volkswagenu Diess
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.