VW bojuje o přežití. A vede vyčerpávající válku s odbory
Německý automobilový koncern Volkswagen (VW) plánuje zavírat výrobní závody v Německu ve všech scénářích, které předložil zástupcům zaměstnanců. Oznámila to předsedkyně závodní rady VW Daniela Cavallová. Automobilka podle ní překročila hned několik červených linií. Její kolega Thorsten Gröger, který vede vyjednávání za odborovou centrálu IG Metall, podle agentury Reuters dodal, že zaměstnanci jsou připraveni k ústupkům, které by firmě ušetřily až 1,5 miliardy eur (38 miliard korun). Vedení v interní zprávě zaměstnancům návrh možných ústupků schválilo.
Cavallová management automobilky požádala o předložení alternativního plánu, který zajistí budoucnost všech továren v zemi. „Tyto velké problémy nemůžeme vyřešit jen tím, že se podíváme na náklady práce,“ řekla Cavallová. V opačném případě jsou podle Grögera zaměstnanci připraveni k rozpoutání boje, „jaký tato republika nezažila už desítky let“.
Tiskovou konferenci zástupci zaměstnanců uspořádali den před třetím kolem vyjednávání s vedením VW. Odbory „dávají na stůl“ úspory v objemu 1,5 miliardy eur, řekl Gröger. Konkrétně nabízí, že další zvýšení mezd by bylo na omezenou dobu převedeno do fondu jako pracovní doba a prozatím nebude vyplaceno. To by podle něj umožnilo flexibilní zkrácení pracovní doby bez snižování počtu zaměstnanců.
Uzavření továren VW nelze vyloučit
Na oplátku IG Metall a závodní rada požadují záruky ohledně zachování závodů a pracovních míst. Konkrétně chtějí obnovit dohodu, kterou Volkswagen v září zrušil. Týkat by se měla šesti západoněmeckých závodů se 125 tisíci zaměstnanci v Dolním Sasku a Hesensku, ale i tří závodů ve východoněmeckém Sasku.
Vedení automobilky v interní zprávě zveřejněné na intranetu Volkswagenu uvítalo, že odbory jsou otevřené opatřením směřujícím ke snížení nákladů na pracovní sílu. Pod zprávou je podepsán člen představenstva pro lidské zdroje Gunnar Kilian, podle něj však uzavření továren stále nelze vyloučit.
„Ve čtvrtek se při vyjednávání pustíme do podrobné výměny názorů, abychom návrhy finančně zhodnotili,“ dodal Kilian. Pro vedení je podle něj zásadní udržitelné dosažení finančních cílů a konkurenceschopnost.
Podle analýzy agentury Reuters vycházející z memoranda rady zaměstnanců jsou náklady Volkswagenu na pracovní sílu výrazně vyšší než u konkurence. Podíl příjmů vynaložených na pracovní sílu ve Volkswagenu celosvětově klesl z 18,2 procenta v roce 2020 na 15,4 procenta v roce 2023. Konkurenční BMW, Mercedes-Benz nebo Stellantis v roce 2023 na zaměstnance vynaložily 9,5 až 11 procent. U šesti západoněmeckých závodů VW, jimž hrozí uzavření, se náklady na zaměstnance pohybují mezi 15,8 a 17,5 procenta příjmů.
Výsledky Volkswagenu jsou ještě horší, než se čekalo. A to se moc nečekalo. Německá automobilka bude muset zavírat fabriky, propouštět či snižovat a zmrazovat mzdy.Lukáš Kovanda: Volkswagen čekají těžké časy. O práci přijdou desetitisíce lidí
Názory
Německý výrobce automobilových součástek Schaeffler plánuje ve svých evropských závodech propustit asi 4700 zaměstnanců. Firma působí i v Česku, kde provozuje závody v Lanškrouně a ve Svitavách. Propouštění se podle vyjádření firmy dotkne deseti továren v Německu a dalších pěti v Evropě. Firma zaměstnává po celém světě kolem 120 tisíc lidí.Výrobce dílů do elektromobilů Schaeffler bude masivně propouštět. Výrobu má i v Česku
Zprávy z firem
Zatímco mateřský koncern Volkswagen se topí v problémech, Škoda Auto překvapuje svými dobrými výsledky. Provozní zisk automobilky v prvních třech čtvrtletích letošního roku vzrostl o více než třetinu na 1,699 miliardy eur (zhruba 43 miliard korun).Škoda Auto překvapuje solidními výsledky, na rozdíl od Volkswagenu
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.