Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

VW prodává kontroverzní továrnu v Číně. Nařčení z vykořisťování Urgujů nemohl stoprocentně vyvrátit

VW prodává kontroverzní továrnu v Číně. Nařčení z vykořisťování Urgujů nemohl stoprocentně vyvrátit
Profimedia
 ČTK

Německý automobilový koncern Volkswagen a jeho čínský partner SAIC se dohodli na prodeji kontroverzní továrny v čínské provincii Sin-ťiang. Informovala o tom dnes agentura Reuters, která se odvolává na zdroje obeznámené se situací. Továrna se stala terčem kritiky kvůli zprávám o porušování lidských práv ujgurské menšiny v tomto regionu.

Reklama

Závod koupila společnost Shanghai Motor Vehicle Inspection Certification (SMVIC), která je divizí čínského státního podniku Shanghai Lingang Development Group. SMVIC v rámci dohody převezme od firem Volkswagen a SAIC také testovací dráhy ve dvou čínských městech. Po dokončení transakce nebude mít Volkswagen v provincii Sin-ťiang žádné aktivity, napsala agentura Reuters. Hodnotu transakce Volkswagen nezveřejnil.

Podle západních zemí a řady skupin na ochranu lidských práv Čína v provincii Sin-ťiang záměrně utlačuje muslimské Ujgury, a to mimo jiné prostřednictvím nucených prací. Peking tato obvinění popírá.

Někteří akcionáři, například investiční společnost Union Investment, automobilku Volkswagen k odchodu z provincie Sin-ťiang už delší dobu vyzývali. Janne Werning z firmy Union Investment dnes tento odchod označil za „dlouho očekávaný krok, který ukazuje, že o lidských právech se nesmlouvá“. Prodej aktivit v provincii Sin-ťiang přivítala rovněž spolková země Dolní Sasko, která je druhým největším akcionářem Volkswagenu za holdingovou firmou Porsche SE.

Volkswagen koncem loňského roku uvedl, že audit v továrně v provincii Sin-ťiang nenalezl žádné známky využívání nucené práce. Auditorská společnost nicméně poukázala na potíže při shromažďování údajů v Číně.

Reklama

Dohoda o prodeji závodu přichází v době, kdy se Volkswagen potýká s poklesem prodeje na čínském trhu, kde čelí ostré konkurenci a slabé poptávce. Automobilka nyní ve spolupráci s čínskými partnery vyvíjí nové modely, které mají lépe vyhovovat požadavkům čínských zákazníků.

Volkswagen dnes rovněž oznámil, že se dohodl na prodloužení svého partnerství s firmou SAIC o deset let do roku 2040. Jejich společný podnik hodlá do roku 2030 uvést na trh 18 nových modelů.

„Podtrhujeme tak důležitost této spolupráce a význam čínského trhu pro skupinu Volkswagen,“ uvedl k prodloužení partnerství člen představenstva Volkswagenu Ralf Brandstätter, který má na starosti Čínu. Společný podnik SAIC Volkswagen vznikl před 40 lety a od roku 2007 vyrábí i modely značky Škoda, upozornil Volkswagen ve své tiskové zprávě.

Volkswagen plánuje podle odborů zavřít v Německu nejméně tři továrny

VW bojuje o přežití. A vede vyčerpávající válku s odbory

Německý automobilový koncern Volkswagen (VW) plánuje zavírat výrobní závody v Německu ve všech scénářích, které předložil zástupcům zaměstnanců. Oznámila to předsedkyně závodní rady VW Daniela Cavallová. Automobilka podle ní překročila hned několik červených linií. Její kolega Thorsten Gröger, který vede vyjednávání za odborovou centrálu IG Metall, podle agentury Reuters dodal, že zaměstnanci jsou připraveni k ústupkům, které by firmě ušetřily až 1,5 miliardy eur (38 miliard korun). Vedení v interní zprávě zaměstnancům návrh možných ústupků schválilo.

Přečíst článek

Donald Trump

Trumpovo oznámení o clech poslalo akcie evropských automobilek dolů

Akcie výrobců automobilů na evropských burzách oslabily poté, co zvolený prezident USA Donald Trump slíbil uvalit nová cla na dovoz z Kanady, Mexika a Číny. Ohrozil tím úzce provázané dodavatelské řetězce v odvětví a vyvolal obavy investorů z vyšších nákladů, uvedla agentura Reuters.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme