Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Výrobce akordeonů končí po 105 letech s výrobou, smetla jej levná čínská konkurence

Ve Francii po 105 letech končí poslední výrobce akordeonů, firma Maugein
Maugein
 ČTK

Ve francouzském městě Tulle po 105 letech končí výroba akordeonů, firma Maugein přitom byla posledním řemeslným výrobcem v celé Francii. Firmu už před deseti lety před krachem na poslední chvíli zachránila investice. Do likvidace podnik podle majitelů přivedla pandemie covidu a levná konkurence z Číny, napsal dnes deník The Guardian.

Zvuk akordeonu Maugein zazněl ve filmu Amélie z Montmartru či v písních šansoniérky Édith Piaf. Hrával na něj i někdejší francouzský prezident Valéry Giscard d’Estaing, který tvrdil, že kdyby všichni politici hráli na akordeon, tak by spolu vycházeli mnohem lépe.

„Zavíráme," oznámil Richard Brandao, který firmu převzal před 11 lety. „Všechno skončilo s covidem. Až do roku 2019 se nám docela dařilo, ale covid nás stáhl dolů,“ dodal šéf firmy v likvidaci, o níž na konci září rozhodl soud.

Jean Maugein založil stejnojmennou firmu na výrobu akordeonů v roce 1919, nástroje vyráběl v bývalé továrně na munici z první světové války. Podniku se dařilo zejména po druhé světové válce s rostoucí oblibou jazzu ve Francii, pokles zájmu začal v 70. letech. V dobách největší slávy měl podnik 290 zaměstnanců, končil s deseti zaměstnanci. Nejstarší z nich ve výrobě začínal jako učedník před 39 lety.

Od 90. let byl Maugein jediným výrobcem akordeonů ve Francii, který nástroje vyráběl celé a také na zakázku. Vyrobit akordeon složený z 6000 součástek trvá asi 110 hodin, firma jich měsíčně vyrobila 70 až 80. Ve městě Tulle dokonce loni vzniklo muzeum akordeonů.

arteterapie může pomoci s řadou psychických problémů

Biohacking: Umělecká tvorba může ulevit stresu a vyřešit stará traumata

Vlastní tvořivost i umělecké výtvory jiných mohou významně ovlivnit naše duševní zdraví. Umění je od pradávna zdrojem pozitivních i negativních emocí, sebereflexe, komunitního spojení i psychického a fyzického uvolnění. Proto v dnešní moderní době, kdy populace trpí řadou psychických onemocnění jako deprese, úzkosti, ADHD, závislostmi, důsledky stresu i kognitivními nemocemi mozku, mohou být zmírněny kreativními terapiemi specificky pro tyto stavy vytvořenými- souhrnně nazývané jako arteterapie.

Přečíst článek

Donald Trump

Trump naštval skupinu ABBA. Přestaňte hrát naše písně v kampani, zní od Švédů

Švédská popová skupina ABBA požádala republikánského prezidentského kandidáta a bývalého šéfa Bílého domu Donalda Trumpa, aby přestal přehrávat její písně na svých předvolebních akcích. Trumpův tým naopak tvrdí, že potřebnou licenci získal. Informuje o tom agentura AP, která zároveň připomíná, že s podobnými stížnostmi v minulosti přišla řada známých muzikantů, včetně Bruce Springsteena či Beyoncé.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Marine Le Penová

Stanislav Šulc: V soudu s Le Penovou jde jenom o budoucnost světa. Jestli chceme ten tradiční, nebo nějaký jiný

Přečíst článek
Francouzský soud zakázal Marine Le Pen kandidovat v příští prezidentských volbách

Karel Pučelík: Le Penová měla z europarlamentu dojnou krávu. Její prezidentská kandidatura je po verdiktu v troskách

Přečíst článek
Doporučujeme