Výrobce čipů ASML je díky vývozu do Číny v zisku, má ale málo zakázek
Byznys největší evropské technologické firmy, nizozemské ASML, táhnou prodeje v Číně.
Nizozemské společnosti ASML Holding, která je důležitým dodavatelem zařízení pro výrobu počítačových čipů, v prvním čtvrtletí klesl čistý zisk na 1,22 miliardy eur (bezmála 31 miliard korun) z 2,05 miliardy ve čtvrtém kvartálu. Překonal však odhady. Navzdory omezením vývozu, která iniciovaly Spojené státy, se dařilo prodeji v Číně. Firma to uvedla ve svém dnešním sdělení. Společnost má ale méně nových objednávek, než se očekávalo.
Tržby největší evropské technologické firmy se meziročně snížily o 21,6 procenta na 5,29 miliardy eur. Byly slabší, než se čekalo. Nové objednávky pak ve čtvrtletí dosáhly 3,6 miliardy eur, což je výrazně méně než 5,4 miliardy eur, kolik předpokládali analytici oslovení agenturou Reuters.
Jižní Korea do roku 2027 investuje 9,4 bilionů wonů (155 miliard korun) do umělé inteligence ve snaze o udržení vedoucího postavení na světovém trhu špičkových polovodičových čipů, uvedl podle agentury Reuters jihokorejský prezident Jun Sok-jol. Hlavně udržet krok s konkurencí. Jižní Korea investuje obří částku do umělé inteligence a čipů
Money
„Náš výhled na celý rok 2024 se nemění, přičemž druhá polovina roku by měla být silnější než polovina první, v souladu s pokračujícím zotavováním odvětví z poklesu,“ uvedl odcházející generální ředitel Peter Wennink. Rok 2024 označil za „přechodný“.
Wenninka, který odchází do důchodu, nahradí na výročním zasedání společnosti 24. dubna Francouz Christophe Fouquet.
ASML dominuje trhu s litografickými systémy, což jsou stroje, které mohou stát stovky milionů eur. Využívají světelné paprsky k vytváření mikroskopických obvodů. Zařízení od ASML nakupují největší světoví výrobci čipů, například TSMC, Samsung a Intel.
Podle Reuters bude nizozemský podnik těžit z nových závodů na výrobu čipů. Jejich výstavba se plánuje s podporou vlád v Tchaj-wanu, Jižní Koreji, Japonsku, Číně a ve Spojených státech.
Čína zůstává pro většinu amerických výrobců čipů zásadním trhem, navzdory snahám Washingtonu omezit prodej čipů do této země a snahám Pekingu o soběstačnost v odvětví polovodičů. Ve válce o čipy navzdory snahám Pekingu tahá USA za delší konec
Money
Evropa se děsí zaostávání v polovodičovém průmyslu a Brusel vyhlásil cíl, podle něhož má Evropská unie dosáhnout 20procentního podílu ve výrobě čipů do roku 2030. Jak už to s evropskými cíli bývá, doprovází je silná skepse. Ve skutečnosti jsou ale továrny na čipy jen jednou ze součástí polovodičového oboru. Evropa má v rámci dodavatelského řetězce čipů silná místa a týká se to i Česka. Na udržení a posílení těchto svých předností by Evropané měli sázet především, píše v analýze Jan Žižka, editor magazínu Moderní ekonomická diplomacie, který vydává ministerstvo zahraničí.Závody ve výrobě čipů. Mezi Evropany drží i Češi své žolíky
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.