Byznys pro domácí mazlíčky jede. Český výrobce krmiv Vafo otevřel ve Finsku další továrnu

Česká společnost Vafo Group, která patří k významným výrobcům krmiv pro psy a kočky, otevřela továrnu ve finském městě Nokia. Je to osmý závod skupiny v Evropě, má výrobní kapacitu 20 tisíc tun krmiva ročně.
Do vybudování závodu Vafo Group investovala víc než 377 milionů korun. Továrna do roku 2025, kdy má fungovat v plném provozu, zaměstná 20 lidí. Další lidé najdou práci u místních dodavatelů surovin.
Vafo Group oznámila, že výrobní areál může produkci až ztrojnásobit a nabídnout ji dalším firmám na výrobu privátních značek, které ve Finsku výrazně rostou. Závod patří pod dceřinou společnost skupiny Prima Pet Premium. Podle výkonného ředitele společnosti Timo Pärssinena spotřebitelé ve Finsku kladou velký důraz na udržitelnost. Nová továrna proto využívá solární energii a sama si vyrábí obaly na krmivo.
Pärssinen uvedl, že trh s krmivem pro domácí mazlíčky je odolný vůči recesi a obtížné ekonomické situaci. Ve Finsku podle firmy patří k největším v Evropě s ročním objemem zhruba 600 milionů eur, tedy více než 14 miliard korun.
Výživa byla pro Martina Pučálku, bývalého vrcholového sportovce, vždy téma. Ať už v jeho profesionální tenisové kariéře, tak i v byznyse. Překvapivě jsou ale jeho klienti čtyřnozí. Z Martina se totiž před 15 lety stal pravověrný pejskař, a aby svému psovi dával jen to nejlepší krmivo, začal ho v roce 2008 dovážet z USA. O čtyři roky později založil vlastní značku krmiv pro psy a kočky. Tohle je příběh jedné značky, značky MARP.
K podnikání mě přivedl můj pes, říká bývalý tenista a nyní majitel firmy Krmiva Pučálka
Zprávy z firem
Vafo Group podle poslední zveřejněné výroční zprávy v roce 2021 zvýšila své konsolidované tržby o 31 procent na 8,27 miliardy korun. Zisk jí klesl klesl o pětinu na 429,2 milionu korun. Ve svých podnicích tehdy v sedmi evropských zemích zaměstnávala víc než 800 lidí. V Česku má společnost Vafo Praha sídlící v Chrášťanech u Prahy, která zaměstnává celkem 425 lidí. Provozuje pět závodů, z toho čtyři v Jihočeském kraji, kde naposledy otevřela továrnu v Číčenicích na Strakonicku.
Společnost mimo jiné vyrábí krmiva s hmyzím proteinem, což je součástí její strategie zaměřené na udržitelnost produkce. Uvedla, že pro získání kilogramu proteinu z hmyzu se využijí jen dvě procenta půdní plochy a čtyři procenta vody v porovnání s chovem hovězího dobytka. Do roku 2025 chce také pokrýt čtvrtinu své spotřeby energiemi z udržitelných zdrojů.
Udělat z masožravého zvířete vegetariána je novým trendem miliardového průmyslu výživy domácích mazlíčků. Průmyslový výzkum kupodivu dosáhl dokonce toho, že nepřirozená strava zvířatům vyhovuje, pokud je dobře vyvážená, píše pro Newstream vědecký novinář Josef Tuček.
Pes může klidně být vegan, tvrdí vědci
Enjoy
Tohle by nevymyslel ani George Orwell. I když byl blízko. Stačilo by propojit děj z jeho dvou románů - Farma zvířat a 1984. Ve světě se totiž rodí systém rozpoznávání „tváří“ dobytčat, který by - na rozdíl od příběhů popsaných ve zmíněných antiutopických dílech - mohl být ku prospěchu společnosti, nebo alespoň přispět k wellbeingu chovaných zvířat.
Wellfare zvířat dostává nový rozměr. Díky počítačovému vidění a umělé inteligenci
Enjoy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.