Výrobce Marlboro za 16 miliard dolarů posílí svou „nekuřáckou sekci“

Nadnárodní tabákový gigant Philip Morris International (PMI) souhlasí s nákupem společnosti Swedish Match, která vyrábí bezdýmný tabák, a to za 16 miliard dolarů (asi 384 miliard korun). Převzetím konkurenta hodlá koncern snížit svou závislost na příjmech z prodeje klasických cigaret a zvýšit podíl tržeb z nekuřáckých výrobků nad 50 procent, uvedla agentura Reuters.
Americko-švýcarský tabákový gigant Philip Morris International (PMI) v sázce na rychle rostoucí trhy s cigaretovými alternativami potvrdil, že za konkurenta Swedish Match nabízí 16 miliard dolarů (384 miliard korun), což je 106 švédských korun za akcii. Představenstvo Swedish Match nabídku doporučilo akcionářům přijmout, dodala agentura Reuters.
Akcie Swedish Match v reakci na zprávu posílily o devět procent na rekordních 103,30 švédské koruny (asi 245 českých korun). Jejich cena roste už od úterý, když PMI potvrdilo zprávy, že jedná o koupi firmy. Tržní hodnota Swedish Match činí v současné době zhruba 12 miliard dolarů. Philip Morris má aktuálně tržní hodnotu asi 154 miliard dolarů.
Stát loni získal na spotřební dani z tabákových výrobků 56 miliard korun přesně stejně jako před čtyřmi lety. Sazba daně přitom mezitím vzrostla o třetinu. Pokles výnosu je zřejmě více důsledkem nezdařených daňových změn hlavně v roce 2020, ukázala analýza spotřební daně publikovaná na půdě Katedry hospodářské a sociální politiky Národohospodářské fakulty VŠE.
Studie: Kuřáci státu daňové znevýhodnění cigaret spočítali. Přešli na méně zdaněné alternativy
Money
Švédská společnost tvoří většinu svého zisku z výroby vlhkého šňupacího tabáku švédského typu zvaného „snus“. Prodej jejích relativně nových nikotinových sáčků Zyn bez tabáku – které se stejně jako snus vkládají pod horní ret – rychle rostou ve Skandinávii a Spojených státech, protože spotřebitelé se stávají více ohleduplnými ke svému zdraví.
V roce 1999 společnost Swedish Match upustila od cigaret a chce vydělit svůj obchod s doutníky, což by znamenalo úplný odchod od hořlavých produktů. PMI si klade za cíl, aby do roku 2025 tvořily produkty bez kouře více než polovinu jeho tržeb.
Hodnota největších technologických firem ve Spojených státech se kvůli propadu akciových trhů jen za poslední tři obchodní dny snížila o více než bilion dolarů (téměř 24 bilionů korun). Týká se to firem, jako je Apple, Microsoft, Tesla, Amazon, Nvidia či Meta Platforms, které patří ve svém oboru zároveň i k největším na světě. Vyplývá to z dat provozovatelů burz.
Bilion dolarů. O tolik se snížila hodnota amerických BigTechů za pouhé tři dny
Money
Philip Morris International se v roce 2008 oddělil od americké tabákové společnosti Altria. Nyní prodává cigarety Marlboro ve většině zemí světa, ve Spojených státech vyrábí a prodává cigarety její bývalá mateřská firma.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.