Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Výrobci cihel Heluz se loni dařilo. Rostl i díky akvizici

Heluz, výrobce cihel
ČTK
 ČTK

Výrobce cihel Heluz má za sebou úspěšný rok. V jeho průběhu koupil firmu Izos, která je největším výrobcem izolačních skel v ČR. Firma se také dokázala vypořádat s i nastupující energetickou krizí a zisk jí vzrostl téměř na dvojnásobek. A k tomu pomáhala. Těm, které zasáhlo tornádo na Moravě, poskytla zdivo zdarma nebo za sníženou cenu.

Tržby výrobce cihel Heluz loni stouply o pětinu na 1,86 miliardy korun. Zisk po zdanění vzrostl o 88 procent na 377,5 milionu korun. Loni firma modernizovala výrobu v jihomoravském Hevlíně, rozšířila také skladové kapacity ve všech závodech. Vyplývá to z výroční zprávy.

„Výsledky roku 2021 je potřeba hodnotit v kontextu nelehké doby doznívání covidové pandemie a zároveň začátku energetické krize. Z tohoto pohledu je lze určitě hodnotit pozitivně. Zásadní vliv spatřujeme v permanentní práci na zvyšování efektivity výrobních procesů, kvality výrobků a služeb pro zákazníky, která se nám v těžších dobách významným způsobem zúročuje,” uvedla ekonomická ředitelka firmy Anna Koutská.

Provozní zisk společnosti vzrostl meziročně o 94 procent na 398,1 milionu. Hodnota aktiv stoupla meziročně o čtyři procenta na 3,82 miliardy korun, vyplývá z výroční zprávy. Loni firma investovala hlavně do modernizace linky v Hevlíně a rozšířila skladové plochy všech závodů. Zdarma nebo za levnější ceny dodávala materiál lidem, které postihlo tornádo na jižní Moravě.

Dům od architektů ze studia SENAA

Cihly nebo tvárnice. Dřevo jako stavební materiál v tuzemsku stále netáhne

Cihly, kámen a tvárnice jsou nadále nejrozšířenějšími materiály používanými na stavbu nosných zdí obytných domů v Česku.

Přečíst článek

Heluz cihlářský průmysl je součástí skupiny Heluz Group. Cihlářské závody jsou její nejdůležitější součástí. Loni skupina dokončila akvizici společnosti Izos, která je největším výrobcem izolačních skel v ČR. Skupina učinila za poslední léta několik akvizic. V roce 2018 koupila pilu a dřevovýrobu Staré Sedlo na Táborsku. Před časem koupila stoprocentní podíl ve firmě Ciko, která vyrábí cihlové komíny. Do skupiny patří i mediální on-line agentura X Production. Heluz Group dodává stavební systémy do ČR, na Slovensko, do Německa, Rakouska, Polska a Maďarska.

Firma Heluz má tradici od roku 1876, kdy Jan Řehoř v Dolním Bukovsku postavil první žárovou pec a vypálil první cihly. Rodinnou tradici přerušil nástup komunistů, kteří v roce 1950 cihelnu zestátnili. O více než 40 let později ji potomci zakladatelů získali zpět a vedení svěřili svému zeti Vladimíru Heluzovi. Firma má cihelny v Dolním Bukovsku, Hevlíně na Znojemsku a Libochovicích na Litoměřicku. Provozuje čtyři pece. Loni v prosinci zaměstnávala firma Heluz cihlářský průmysl 347 lidí.

Berlínská katedrála ve snaze připojit se k úsporám energií na konci července vypnula na maximální míru své noční osvětlení.

Kratší otevírací doba, méně osvětlení i vytápění, vypnuté neony či fontány. Co chystá Evropa na tvrdou zimu?

Snižování teplot vytápění veřejných i kancelářských prostor, omezení veřejného osvětlení i neonových reklam a výloh, zkrácení otevírací doby obchodů či provozu fontán a vodotrysků i snižování stavu zaměstnanců. Evropské vlády, samosprávy, instituce a firmy hledají nejrůznější způsoby, jak snížit v následujících měsících spotřebu energií a přežít nadcházející zimu, která bude kvůli neustálému omezování dodávek plynu a ropy z Ruska jedna z nejtvrdších. Co vše se v Evropě včetně Česka chystá? Podívejte se na přehled.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Společnost Alphabet koupí za 32 miliard dolarů kybernetickou firmu Wiz

Největší akvizice Alphabetu v historii. Za 32 miliard dolarů koupí firmu Wiz

Přečíst článek
Doporučujeme