Výrobci cihel Heluz se loni dařilo. Rostl i díky akvizici

Výrobce cihel Heluz má za sebou úspěšný rok. V jeho průběhu koupil firmu Izos, která je největším výrobcem izolačních skel v ČR. Firma se také dokázala vypořádat s i nastupující energetickou krizí a zisk jí vzrostl téměř na dvojnásobek. A k tomu pomáhala. Těm, které zasáhlo tornádo na Moravě, poskytla zdivo zdarma nebo za sníženou cenu.
Tržby výrobce cihel Heluz loni stouply o pětinu na 1,86 miliardy korun. Zisk po zdanění vzrostl o 88 procent na 377,5 milionu korun. Loni firma modernizovala výrobu v jihomoravském Hevlíně, rozšířila také skladové kapacity ve všech závodech. Vyplývá to z výroční zprávy.
„Výsledky roku 2021 je potřeba hodnotit v kontextu nelehké doby doznívání covidové pandemie a zároveň začátku energetické krize. Z tohoto pohledu je lze určitě hodnotit pozitivně. Zásadní vliv spatřujeme v permanentní práci na zvyšování efektivity výrobních procesů, kvality výrobků a služeb pro zákazníky, která se nám v těžších dobách významným způsobem zúročuje,” uvedla ekonomická ředitelka firmy Anna Koutská.
Provozní zisk společnosti vzrostl meziročně o 94 procent na 398,1 milionu. Hodnota aktiv stoupla meziročně o čtyři procenta na 3,82 miliardy korun, vyplývá z výroční zprávy. Loni firma investovala hlavně do modernizace linky v Hevlíně a rozšířila skladové plochy všech závodů. Zdarma nebo za levnější ceny dodávala materiál lidem, které postihlo tornádo na jižní Moravě.
Cihly, kámen a tvárnice jsou nadále nejrozšířenějšími materiály používanými na stavbu nosných zdí obytných domů v Česku.
Cihly nebo tvárnice. Dřevo jako stavební materiál v tuzemsku stále netáhne
Reality
Heluz cihlářský průmysl je součástí skupiny Heluz Group. Cihlářské závody jsou její nejdůležitější součástí. Loni skupina dokončila akvizici společnosti Izos, která je největším výrobcem izolačních skel v ČR. Skupina učinila za poslední léta několik akvizic. V roce 2018 koupila pilu a dřevovýrobu Staré Sedlo na Táborsku. Před časem koupila stoprocentní podíl ve firmě Ciko, která vyrábí cihlové komíny. Do skupiny patří i mediální on-line agentura X Production. Heluz Group dodává stavební systémy do ČR, na Slovensko, do Německa, Rakouska, Polska a Maďarska.
Firma Heluz má tradici od roku 1876, kdy Jan Řehoř v Dolním Bukovsku postavil první žárovou pec a vypálil první cihly. Rodinnou tradici přerušil nástup komunistů, kteří v roce 1950 cihelnu zestátnili. O více než 40 let později ji potomci zakladatelů získali zpět a vedení svěřili svému zeti Vladimíru Heluzovi. Firma má cihelny v Dolním Bukovsku, Hevlíně na Znojemsku a Libochovicích na Litoměřicku. Provozuje čtyři pece. Loni v prosinci zaměstnávala firma Heluz cihlářský průmysl 347 lidí.
Snižování teplot vytápění veřejných i kancelářských prostor, omezení veřejného osvětlení i neonových reklam a výloh, zkrácení otevírací doby obchodů či provozu fontán a vodotrysků i snižování stavu zaměstnanců. Evropské vlády, samosprávy, instituce a firmy hledají nejrůznější způsoby, jak snížit v následujících měsících spotřebu energií a přežít nadcházející zimu, která bude kvůli neustálému omezování dodávek plynu a ropy z Ruska jedna z nejtvrdších. Co vše se v Evropě včetně Česka chystá? Podívejte se na přehled.
Kratší otevírací doba, méně osvětlení i vytápění, vypnuté neony či fontány. Co chystá Evropa na tvrdou zimu?
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.