Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Výrobě se nedaří. Podmínky v průmyslu se dál zhoršily, problémem je poptávka

průmyslová výroba, ilustrační foto
Pixabay
 ČTK

Situace v českém zpracovatelském průmyslu se v září ještě zhoršila. Index nákupních manažerů (PMI) vykázal hodnotu 41,7 bodu, zatímco o měsíc dříve to bylo 42,9 bodu. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem sektoru. Data svědčí o podstatném zhoršení provozních podmínek v české výrobě, které tak patří k největším za více než tři roky.

Sektor se v září dál potýkal se slabou poptávkou a provozní podmínky se opět zhoršily. Nové zakázky v září klesly devatenáctý měsíc v řadě. Tempo sice zmírnilo na nejpomalejší za čtyři měsíce, ale bylo mezi nejvyššími v historii průzkumu, tedy od června 2001.

„Data PMI za září ukázala, že závěr třetího čtvrtletí byl pro český zpracovatelský sektor stále problematický. Výroba opět klesla následkem dalšího prudkého měsíčního snížení nových zakázek a útlumu zahraniční poptávky vzhledem k náročným ekonomickým podmínkám na klíčových exportních trzích,” uvedla vedoucí ekonomka S&P Global Market Intelligence Sian Jones.

Průmyslu se vedlo nejhůře za dva roky. A firmy propouštějí

Průmyslu se v červnu vedlo nejhůře za dva roky. A firmy propouštějí

Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v červnu výrazně zhoršily. Zhoršení bylo největší od května 2020. Výroba a nové zakázky klesají nejprudším tempem za šest měsíců. Zaměstnanost se propadá nejrychleji od července 2020. Index nákupních manažerů (PMI) vykázal hodnotu 40,8 bodu, v květnu to bylo 42,8 bodu. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem sektoru.

Přečíst článek

Výrobci nabízejí slevy

O pokračujícím omezení výkonu firem svědčilo podle ní nejrychlejší snížení zaměstnanosti za více než tři roky i rapidní redukce nákupu vstupů. Objemy výrobních skladů klesly nejprudším tempem za více než 14 let. Dodavatelé i výrobci stále nabízeli slevy ve snaze zajistit nové zakázky. Pokles prodejních cen nabral na tempu a ceny výstupů klesly nejrychleji od dubna 2010. To zároveň s dalšími redukcemi dodavatelských cen naznačuje, že inflační tlaky budou v nadcházejících měsících dál ustupovat, dodala Sian Jones.

Tempo poklesu výroby bylo nejnižší od května, z historického hlediska ovšem bylo stále výrazné. Na nižší příjem nových zakázek a rostoucí volné kapacity výrobci v září reagovali redukcí zaměstnanců. Nezaměstnanost v Česku začala stoupat už v červenci. Ve zpracovatelském průmyslu se v září propouštělo nejrychlejším tempem od června 2020, vyplývá z dat.

Dělnice obsluhuje řezačku ve výrobní hale společnosti Strojírna Litvínov, 20. ledna 2023.

Český průmysl klesl. Nedařilo se ani stavební výrobě, uvedli statistici

Český průmysl klesá. V červenci to bylo meziročně o 2,8 procenta. Výrazný podíl na celkovém poklesu měla výroba a rozvod elektřiny a plynu, uvedl to Český statistický úřad, který zároveň ukázal i výsledky české stavební výroby a zahraničního obchodu. Ani tyto hodnoty však nevykázaly pozitivní hodnoty.

Přečíst článek

Dalibor Martínek: Levná práce končí. Blíží se smršť propouštění

Dalibor Martínek: Levná práce končí. Blíží se smršť propouštění

V Česku je podle oficiálních dat statistického úřadu asi čtvrt milionu nezaměstnaných. Je to nízké číslo, podle údajů Eurostatu je to 2,7 procenta populace, druhé nejnižší číslo v rámci Evropské unie. Méně nezaměstnaných už je podle těchto dat jen na Maltě, 2,5 procenta. Prostě to vypadá, že v Česku všichni makají. Ne na dlouho. Situace se brzo změní. Nezaměstnanost v ČR po letech poroste, míní komentátor newstream.cz Dalibor Martínek.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Liberty Ostrava

Situace v českém průmyslu se zhoršuje už dva a půl roku. Nyní ještě výrazněji, než se čekalo

Přečíst článek
Doporučujeme