Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Výstavba v útlumu. Výrobci cihel a tašek Wienerberger klesl zisk o miliardu a propouští

Že Češi nestaví? Výsledky výrobce cihel ukazují opak
Profimedia
 ČTK

Firmě Wienerberger, největšímu výrobci pálených cihel a střešních tašek v Česku, loni klesl zisk o miliardu na 326 milionů korun. Na výsledku se podle vedení firmy projevil útlum prací na stavebním trhu. Tržby z prodeje loni činily 2,9 miliardy korun, v roce 2022 to bylo 4,1 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti.

„Ekonomická situace v Česku nenahrávala dostupnosti vlastního bydlení a jeho pořízení bylo mimořádně obtížné a pro mnoho investorů dokonce nemožné. Vysoké úrokové sazby u hypotečních úvěrů a vysoké ceny energií šly ruku v ruce s inflací. Důsledkem byl propad poptávky po stavebních materiálech,” uvedl generální ředitel společnosti Wienerberger Kamil Jeřábek. Kvůli snížení výroby byla firma nucena propustit některé zaměstnance.

Ve společnosti pracuje 855 zaměstnanců, náklady na jejich mzdy byly loni 561 milionů korun, což je nepatrně více než o rok dříve. V minulosti ve firmě pracovalo devět stovek lidí. „Bohužel v důsledku snížení výroby jsme museli některé zaměstnance propustit,” uvedl Jeřábek. Výsledek hospodaření před zdaněním byl 428 milionů korun. Čistý obrat společnosti Wienerberger loni činili 3,6 miliardy korun, o 1,6 miliardy korun méně než v roce 2022.

Splnění ekologických kritérií nebude levné. ESG prodraží bydlení a nejvíce rodinné domy

Cesta ke splnění ESG parametrů zásadně ovlivňuje celý realitní trh – od developerů po banky. Nejzásadněji je ale pocítí koncový uživatel, české domácnosti, kvůli dalšímu růstu cen bydlení, shodly se osobnosti odvětví na setkání Realitního Clubu pořádaného newstream.cz, které se konalo v hotelu Augustin.

Přečíst článek

Útlum bude letos pokračovat

Wienerberger v roce 2019 dokončil fúzi se společností Tondach ČR, výrobcem střešních krytin. Je členem skupiny Wienerberger - největšího světového výrobce cihel, kótovaného na burze. V Česku má šest cihelen a dva závody na výrobu střešní krytiny. Roční prodej Wienerbergeru je materiál na asi 11 000 domů a 15 000 střech. Výrobní kapacita firmy Tondach ČR přesahuje 50 milionů pálených střešních tašek. V ČR působí Wienerberger a Tondach na 16 místech.

Wienerbereger předpokládá, že i v letošním roce bude stavební trh ještě částečně v útlumu. „Ale očekáváme pozvolný růst. Na výrazné rozhýbání si musíme počkat až do začátku roku 2025,” míní Jeřábek. Dodal, že situaci nejvíce ovlivní vývoj úrokových sazeb. Za poslední měsíce poklesly o téměř procentní bod. Loni se výše úrokových sazeb blížila k šesti procentům, nyní je pod hranicí pěti procent.

Wienerberger obnoví do března výrobu ve všech závodech

Wienerberger obnoví do března výrobu ve všech závodech. Sází na zájem o výstavbu rodinných domů

Největší výrobce pálených cihel a střešních tašek v Česku postupně obnoví od poloviny února do konce března výrobu ve všech svých závodech. Firma závody odstavila na dva až tři měsíce kvůli nižší poptávce. V Hranicích na Moravě, kde vyrábí střešní krytinu, propustila 24 lidí, počet směn tam snížila ze čtyř na tři.

Přečíst článek

Firma Wienerberger v zimě nevyrobí jedinou cihlu či střešní tašku

Wienerberger v zimě nevyrobí jedinou cihlu či střešní tašku

Největší výrobce pálených cihel a střešních tašek v ČR nebude v zimě vyrábět. Odstávka se bude týkat všech jeho devíti závodů v Česku. Na vině je nedostatečná poptávka vyvolaná nedostupnými hypotékami a všeobecnou drahotou.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Důvěra v českou ekonomiku roste

Lukáš Kovanda: Důvěra v českou ekonomiku roste. Pozitivní impuls mohou dát i povodně

Přečíst článek
Doporučujeme