Washington zneklidněl. Huawei buduje utajovanou síť závodů na pokročilé čipy

Několik tchajwanských technologických firem pomáhá čínskému podniku Huawei stavět na jihu pevninské Číny utajovanou síť závodů na výrobu čipů, zjistila agentura Bloomberg. Huawei by jejím prostřednictvím mohl obcházet sankce, které na něj uvalily Spojené státy, a dále rozvíjet čínské technologické ambice. Huawei podle Bloombergu buduje dané závody pod jinými jmény, aniž by jakkoli připouštěl svoji účast.
Huawei, dosud i českým zákazníkům známý hlavně jako výrobce mobilních telefonů, se na produkci čipů vrhl v loňském roce. Rozvoj čipové výroby podniku masivně dotuje čínská vláda a rozpočet města Šen-čen, kde Huawei sídlí. Aktuálně čerpaná dotace má dohromady činit zhruba 30 miliard dolarů, tedy v přepočtu 700 miliard korun, vyplývá ze zprávy washingtonské Asociace polovodičového průmyslu.
Washington znervózněl
Účast tchajwanských firem, jako je Topco Scientific, L&K Engineering, United Integrated Services nebo Cica-Huntek Chemical Technology Taiwan, může pomoci vysvětlit rychlý pokrok kolosu Huawei v čipové výrobě. Vždyť Huawei letos koncem srpna nečekaně představil mobilní telefon s pokročilým čipem čínské výroby, jímž značně zneklidnil Washington a umocnil tamní volání po dalším přitvrzení sankcí.
Paradoxní je, že čipy ze závodů, které podniku Huawei pomáhají budovat zmíněné tchajwanské firmy, mohou nakonec ohrozit samotný Tchaj-wan. Peking je totiž může využít při výrobě raket a řízených střel cílících právě na tento ostrov.
Americké sankce zapovídají dodávky amerických technologií podniku Huawei, neblokují ovšem jeho veškeré obchodní vztahy. Takže zmíněné tchajwanské firmy literu sankcí porušovat nemusí, i když jejich ducha ovšem ano.
Evropská unie podle listu Financial Times (FT) zvažuje, že členským státům zakáže v sítích páté generace (5G) využívat společnosti, které jsou považovány za bezpečnostní riziko, včetně čínské firmy Huawei. Úvahy se objevují v době, kdy v Bruselu rostou obavy, že některé vlády členských zemí v této otázce příliš otálejí,
Další bič na Huawei. Brusel zvažuje zákaz spolupráce na 5G sítích
Zprávy z firem
Mezi 50 nejvíce inovativními firmami světa je jen osm společností z Evropy, což je o polovinu méně než před dvěma lety. Vyplývá to z průzkumu poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG). V první polovině žebříčku jsou podle něj pouze dvě evropské společnosti. Výrazně naopak roste zastoupení asijských firem.
Evropě ujíždí vlak v inovacích. V Top 50 nejlepších firem světa je nahrazují asijské
Zprávy z firem
Sektor výroby mikročipů roste v Číně rychleji než kdekoliv jinde na světě. Přispěly k tomu sankce, které Spojené státy uvalily na místní technologické giganty, od firmy Huawei Technologies až po firmu Hikvision, které zvýšily zájem o domácí výrobky. Podle údajů agentury Bloomberg pochází 19 z 20 nejrychleji rostoucích firem čipového průmyslu za poslední čtyři čtvrtletí z Číny. Loni jich bylo osm.
Americké sankce podnítily rozmach výroby čipů v Číně. A Peking to štědře podporuje
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.