Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Whirpool k bílé technice přibere i drtiče odpadu. Koupí jejich největšího výrobce

Whirlpool
iStock
 ČTK

Americký výrobce domácích spotřebičů Whirlpool Corp. koupí největšího světového výrobce drtičů potravinového odpadu InSinkErator. Firmě Emerson Electric za něj zaplatí tři miliardy (72,1 miliardy korun).

Dohodu již schválily správní rady obou firem, uvedla Whirlpool v prohlášení. Transakci ale ještě musí posoudit regulační orgány. Whirlpool očekává, že obchod by měl bát dokončen ještě letos.

Společnost, která si akvizicí rozšíří svoji nabídku domácích spotřebičů, si od transakce slibuje okamžité zvýšení její ziskové marže. 

Firma InSinkErator byla založena v roce 1938. Kromě drtičů odpadu vyrábí také automaty na horkou vodu pro domácí a komerční využití. Na trhu s drtiči potravinového odpadu má podíl více než 70 procent. Firma Emerson ji koupila v roce 1968. Za rok do konce září očekává InSinkErator tržby 650 milionů dolarů a hrubý provozní zisk více než 170 milionů dolarů.

Whirlpool je největším světovým výrobcem velkých domácích spotřebitelů. Vlastní také značky KitchenAid, Maytag, Consul, Brastemp, Amana, Bauknecht, Jenn-Air, Indesit či Yummly. Obrat firmy, která má po celém světě kolem 69 tisíc zaměstnanců, činil loni 22 miliard dolarů.

čipy

Elektronika ještě zdraží, v průměru o inflaci. Zejména kvůli růstu cen čipů

Spotřební elektroniku a další výrobky, které spoléhají na polovodiče, patrně už brzy čeká další zdražování. Výrobci čipů a firmy, které jim dodávají díly, se totiž chystají zvýšit ceny, protože jim rostou vstupní náklady - od surovin až po lidskou práci. Upozorňují na to analytici, které oslovil server finanční televize CNBC.

Přečíst článek

Pfizer vakcína

Spanilá jízda Pfizeru. Za zisky z vakcín proti covidu koupí další firmu, letos už třetí

Farmaceutický gigant Pfizer posílený zisky za prodej vakcín proti covidu koupí výrobce léku na srpkovitou anémii Global Blood Therapeutics. Cena za transakci, kterou schválily správní rady obou společností, činí 5,4 miliardy dolarů (asi 130 miliard korun), uvedla agentura Bloomberg.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Společnost Alphabet koupí za 32 miliard dolarů kybernetickou firmu Wiz

Největší akvizice Alphabetu v historii. Za 32 miliard dolarů koupí firmu Wiz

Přečíst článek
Doporučujeme