Wienerberger v zimě nevyrobí jedinou cihlu či střešní tašku
Největší výrobce pálených cihel a střešních tašek v ČR nebude v zimě vyrábět. Odstávka se bude týkat všech jeho devíti závodů v Česku. Na vině je nedostatečná poptávka vyvolaná nedostupnými hypotékami a všeobecnou drahotou.
Firma Wienerberger, největší výrobce pálených cihel a střešních tašek v ČR, odstaví v zimě na dva až tři měsíce všechny své výrobní závody. Příčinou je nižší poptávka.
V Hranicích na Moravě, kde vyrábí střešní krytinu, propustila 24 lidí, počet směn tam snížila ze čtyř na tři. Firma také omezí investice a čeká menší tržby než loni, řekl generální ředitel firmy Kamil Jeřábek. Loni měla firma tržby 4,8 miliardy korun. Již v říjnu firma oznámila, že odstavila závod v Týně nad Vltavou, odkud propustila 35 z 54 zaměstnanců.
Firma měla loni 900 zaměstnanců, letos jich 59 propustila. „Byznys ve zdicím materiálu je závislý na rodinných domcích, bytových domech a ten propad se ukázal jednoznačně v návaznosti na objem hypoték. Nás se to jako významného hráče na trhu dotklo. Objem, který od nás trh dnes bere, je tak významně menší, že jsme na to museli reagovat. V Hranicích na Moravě jsme museli omezit jednu šichtu, ze čtyř šichet jsme přešli na tři. V cihlařině se vždycky přes zimu odstavovaly výrobní závody. My teď odstavujeme všechny naše výrobní závody,“ řekl ředitel.
Největší prodejci stavebnin v Česku letos očekávají meziroční pokles tržeb až o pětinu. Důvodem je propad poptávky po stavebních materiálech v souvislosti s drahým financováním staveb a také pokračující pokles cen některých materiálů. Firmy počítají s tím, že budou muset v příštím rok přijít s řešením jak snížit nálady, ale zároveň se připravit na oživení trhu. Pro většinu společností byly loňské tržby za prodej a služby rekordní. Po rekordním loňsku propad. Prodejci stavebnin řeší, jak přežít letošní pětinový propad trhu
Zprávy z firem
Zadržená poptávka
Zaměstnanci budou při odstávkách pracovat na údržbě závodů. Když bude hotovo, budou pak doma, na překážkách na straně zaměstnavatele, dodal ředitel.
Firma také hledá, kde ušetřit náklady. Loni jí stouply meziročně kvůli cenám energií, hlavně plynu, o 40 procent. Pro příští rok omezí investice. Letos investovala v Cihelně Kinský v Kostelci nad Orlicí přes 100 milionů korun do linky na výrobu broušených cihel. Jde o závod se 40 zaměstnanci. V nejbližší době začne firma budovat solární elektrárny pro závody Stod, Jezernice a Novosedly, do kterých investuje kolem 100 milionů korun.
Stavební průmysl čeká na jarní tání
Pokles poptávky se podle ředitele nyní zastavil. „Očekáváme, že zlepšení prodejů přijde v druhé polovině příštího roku. Průzkumy ukazují, že lidé mají velký zájem stavět, jen cena peněz je dnes tak vysoká, že to teď nechtějí zaplatit,“ řekl ředitel. V ČR podle něj chybí až 400 tisíc bytů.
Firma Wienerberger měla loni tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží 4,87 miliardy korun. Meziročně stouply o 20,5 procenta. Zisk po zdanění stoupl o 68,9 procenta na 1,32 miliardy korun. Výsledkově to byl pro firmu jeden z nejlepších roků. Zájem o materiály loni mnohonásobně převyšoval výrobní kapacity. Vyplývá to z výroční zprávy firmy.
Wienerberger měl loni kolem 900 zaměstnanců. V roce 2019 dokončil fúzi se společností Tondach ČR, výrobcem střešních krytin. Je členem skupiny Wienerberger - největšího světového výrobce cihel, kótovaného na burze. V ČR má sedm cihelen a dva závody na výrobu střešní krytiny. Roční prodej Wienerbergeru je asi 11 tisíc domů a 15 tisíc střech. Výrobní kapacita firmy Tondach ČR přesahuje 50 milionů pálených střešních tašek.
Srpnový výsledek tuzemského stavebnictví je povzbudivý, otázkou však je, zda se nejedná o přechodný výkyv – ovlivněný například načasováním dovolených v sektoru stavebnictví nebo developmentu. Lukáš Kovanda: Stavebnictví drtí i neochota vlády stavět „hladové zdi“
Názory
Firmě Wienerberger se loni extrémně dařilo. Rok 2022 byl českobudějovickou firmu, která vyrábí cihly Porotherm a střešní tašky Tondach, byl jedním z nejlepších za její více než 30letou historii. Firma vydělala 1,3 miliardy čistého.Že Češi nestaví? Výsledky předního výrobce cihel říkají opak
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.