Wizz Air zrušil letní lety na Ukrajinu a do Ruska, nevěří v brzký konec války

Před týdnem se v nabídce největšího východoevropského nízkonákladového dopravce Wizz Air objevily termíny letů na Ukrajinu a do Ruska od července. Nevydrželo to dlouho a maďarská letecká společnost je opět stáhla. Důvodem je, že nevěří v brzký konec války a létat tam nehodlá, uvedla agentura Bloomberg.
Letecký dopravce Wizz Air prodloužil zrušení letů na Ukrajinu a do Ruska do konce října, protože válka, kterou v únoru zahájil Vladimir Putin, nevykazuje žádné známky útlumu. Tento krok znamená, že největší východoevropský nízkonákladový přepravce zruší provoz do obou zemí po celou dobu letního letového řádu, který letos končí 29. října, uvedl Bloomberg.
Válečný střet Ruska a Ukrajiny odstartoval i boj v západním světě mezi firmami pronajímajícími letadla do Ruska a pojišťovnami. Rusko po invazi zabavilo asi 400 zahraničních letounů pořízených ruskými subjekty na leasing. Firmy se nyní domáhají zaplacení miliard dolarů za stroje, o které přišly. Pojišťovny se brání, že je ještě brzo na to spočítat výši pojistného plnění, píše agentura Bloomberg.
Na Západě zuří boj o stovky letadel zabavených v Rusku, ve vzduchu létají miliardy dolarů
Money
Web společnosti Wizz Air minulý týden krátce ukázal lety na Ukrajinu jako znovu dostupné od července po skončení počátečního období pozastavení po začátku invaze. „Už jsme to napravili a je nepravděpodobné, že bychom tyto služby v dohledné době obnovili,“ řekla Bloombergu mluvčí Christie Rawlingsová.
Čtyři letadla společnosti Wizz Airbus řady SE A320 zůstávají na Ukrajině poté, co tam uvízly po začátku invaze. Tři jsou v hlavním městě Kyjevě a jeden v západoukrajinském Lvově. Dopravce se sídlem v Budapešti by je chtěl přes léto přemístit jinam. „Ale to je v současnosti nemožné,“ podotkla Rawlingsová.
Kunovického výrobce civilních dopravních letounů Aircraft Industries kupuje od ruského majitele skupina Omnipol. Vlastníka z České republiky bude mít někdejší Let Kunovice po 14 letech. Cenu transakce firmy neuvedly.
Kunovická Aircraft Industries se vrací do českých rukou. Od Rusů ji kupuje Omnipol
Zprávy z firem
Wizz Air loni zvýšil počet přepravených cestujících o 30,3 procenta na 21,7 milionu. Podobně jako další aerolinky těžila firma z postupného oživování letecké dopravy z útlumu způsobeného pandemií COVID-19. V samotném prosinci se počet cestujících přepravených společností Wizz Air téměř zečtyřnásobil a činil zhruba 2,6 milionu. Předloni to bylo 666 tisíc.
Společnost Wizz Air sídlí v Budapešti, s jejími akciemi se však obchoduje na burze v Londýně. Firma loni v létě oznámila, že hodlá do roku 2030 více než ztrojnásobit počet provozovaných letadel a přijmout tisíce nových pilotů.
Během pandemie obliba soukromých letů vzrostla, lidé se dostali do míst, kam by je běžné linky nedopravily, navíc se vyhnuli frontám a potenciální nákaze. Podle Martina Feče z brokerské společnosti Charter Advisory, která lety s private jety zprostředkovává, se tak cílová skupina této formy přepravy rozrůstá. „Už to není jen svět vlastníků firem, ale nově třeba i manažerů z korporátu,“ tvrdí.
Martin Feč: Private jetem se do Ruska dostanete. My to ale v žádném případě nenabízíme
Leaders
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.