Xiaomi předstihla Apple. V podílu na trhu smartphonů je světovou dvojkou

Čínský výrobce smartphonů Xiaomi ve druhém čtvrtletí předstihl Apple v podílu na světovém trhu chytrých telefonů.
Se 17procentním podílem obsadil druhé místo za korejským Samsungem, který ovládal 19 procent a třetí Apple 14 procent trhu. Ukázal to průzkum, jehož výsledky zveřejnila společnost Canalys.
Firma Xiaomi rychle expanduje na zahraničních trzích. Podle analytika Canalys Bena Stantona meziročně zvýšila dodávky do Latinské Ameriky o 300 procent a do západní Evropy o 50 procent. Celkem zvedl čínský výrobce dodávky meziročně o 83 procent, zatímco Samsung o 15 procent a Apple o jedno procento.
Xiaomi těží z problémů Huawei
Podle Stantona ale Xiaomi stále cílí na levnější segment. Průměrná cena jejích prodaných telefonů je o 75 procent nižší než přístrojů od amerického Applu. Xiaomi těží z problémů Huawei, což dříve býval největší prodejce chytrých telefonů na světě, ale na jeho tržby dolehly dopady amerických sankcí, které čínskou firmu odřízly od klíčových dodavatelů softwaru a čipů.
Smartphony stále stojí za většinou příjmů Xiaomi. Firma se ale chystá proniknout do nových oblastí podnikání. V březnu oznámila plán vstoupit na trh s elektromobily, do kterého hodlá v příštích deseti letech investovat deset miliard dolarů (216 miliard korun).
Apple požádal své dodavatele, aby letos vyrobili až 90 milionů přístrojů iPhone nové generace. Obvykle zadává k výrobě o pětinu nižší počet, uvádí zdroje agentury Bloomberg. Novinku představí v září.
Šťastná třináctka. Apple vyrobí o pětinu více iPhonů nové generace než obvykle
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.