YouTube hodlá chránit umělce před umělou inteligencí

Videoplatforma YouTube vytváří nové nástroje na ochranu umělců proti používání a kopírování jejich hlasu a podoby umělou inteligencí (AI), píše technologický server The Verge. Videoplatforma vyvíjí nové nástroje, jejichž cílem je poskytnout tvůrcům na platformě větší kontrolu nad obsahem, který kopíruje jejich výtvory, hlas nebo podobu pomocí generativní umělé inteligence, uvedla firma YouTube ve čtvrtek v prohlášení.
První nástroj, popisovaný jako "technologie identifikace syntetického zpěvu", umožní umělcům automaticky detekovat a spravovat obsah, který simuluje jejich zpěv, jež vznikl pomocí generativní AI. Firma YouTube, kterou vlastní společnost Google, uvádí, že nástroj je součástí stávajícího systému identifikace autorských práv a že jej plánuje otestovat v rámci pilotního programu v příštím roce.
Lživé zprávy
Platforma YouTube pracuje také na samostatném nástroji, který dokáže identifikovat takzvané deepfakes - tedy videa, na nichž pomocí generativní AI říkají virtuální verze tvůrců, herců, hudebníků nebo sportovců věci, které ve skutečnosti nikdy nevyřkli a které se nezakládají na pravdě. Tento systém je ale stále ve vývojové fázi. Platforma YouTube neuvedla, kdy se očekává jeho zavedení, píše The Verge.
Oznámení následuje po slibu YouTube z listopadu loňského roku, že poskytne hudebním vydavatelstvím způsob, jak odstranit všechna neautorizovaná videa, která vznikla pomocí kopírování umělou inteligencí. Rychlé zdokonalování a dostupnost nástrojů generativní umělé inteligence vyvolalo mezi umělci obavy z jejich zneužívání k plagiátorství, napodobování a porušování autorských práv.
Veřejnost znepokojují stále častější brutální útoky se zbraní, či přímo atentáty na politické osobnosti. Od vraždění na Filozofické fakultě uplynulo více než osm měsíců a politici i odborníci stále hledají řešení, jak podobným zločinům předcházet.
Jak předejít střelbě? Pomůže AI. Dokáže odhalit ukrytou zbraň i předvídat zločin
Zprávy z firem
V otevřeném dopise ze začátku tohoto roku více než 200 hudebníků, včetně zpěvaček Billie Eilish a Katy Perry, nebo členů skupiny Pearl Jam, označilo neautorizované napodobování pomocí umělé inteligence za "útok na lidskou kreativitu" a požadovalo po internetové platformě přijetí větší odpovědnosti v souvislosti s tímto vývojem, v rámci ochrany autorských práv.
Aktuální výsledková sezona naznačuje, že po necelých dvou letech od startu ChatuGPT se miliardová investiční jízda spojená s umělou inteligencí vyčerpává. Nejvíc na to zatím doplatil Microsoft, který však spolu s výrobcem čipů Nvidia patřil k největším vítězům první vlny AI. Další fáze vývoje umělé inteligence však může přinést nové výzvy i problémy. A také nové vítěze.
AI přestává být zlatým teletem investorů. Přichází éra vystřízlivění a problémů
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.