Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Z miliardové ztráty na černou nulu. Byznys Net4Gas se stabilizuje i přes pokles přepravy plynu

Z miliardové ztráty na černou nulu. Byznys Net4Gas se stabilizuje i přes pokles přepravy plynu
Profimedia
 ČTK

Státem vlastněný provozovatel plynovodů Net4Gas loni zaznamenal čistý zisk devět milionů korun. Dostal se tak z předloňské ztráty 1,7 miliardy korun. Výrazně stouply i tržby podniku, meziročně o 41 procent na 5,1 miliardy korun. Přeprava plynu ovšem loni opět klesla. Vyplývá to z výroční zprávy Net4Gas.

Net4Gas provozuje 4000 kilometrů plynovodů, pět kompresních stanic a stovku předávacích stanic, včetně tří na hranicích. Firmu předloni koupil státní ČEPS. Konečná kupní cena závisí na hospodaření podniku a splnění nastavených ekonomických parametrů v určitém časovém horizontu. Maximálně by to ale mělo být pět miliard korun.

Loňský rok byl podle vedení podniku ve znamení stabilizace po extrémních výkyvech v tocích plynu v roce 2023 a pozastavení plateb z Ruska. „I když jsme oproti loňskému roku zaznamenali výrazné zlepšení, plná stabilizace je stále před námi,“ uvedlo vedení Net4Gas.

Pozitivně společnost hodnotila zajištění spolehlivých dodávek plynu do Česka z nových zdrojů a postupný pokles cen plynu na trhu. „Současný vývoj nám potvrzuje, že zemní plyn bude i v příštích letech důležitou součástí v evropském energetickém mixu,“ míní vedení Net4Gas.

Společnost připomněla také zvýšení ratingu od agentury Fitch nebo úspěšnou arbitráž ve sporu s Gazpromem kvůli dluhům ruské firmy za pronájem plynovodů. Zdůraznila také plány na rozvoj v oblasti vodíkové infrastruktury.

I přes zlepšené hospodaření ovšem i loni pokračoval pokles objemu přepravy plynu v tuzemských plynovodech. Loni činil 8,82 miliardy metrů krychlových plynu, předloni to bylo kolem deseti miliard metrů krychlových. Ještě v roce 2022 činila kolem 30 miliard metrů krychlových. Pokles je podle společnosti způsoben zejména absencí přepravy ruského plynu přes území ČR a dalšími změnami v tocích plynu v Evropě, které jsou geopolitickým důsledkem ruské invaze na Ukrajinu. Téměř tři čtvrtiny loňského objemu přepraveného plynu tak bylo určeno k domácí spotřebě.

Net4Gas je držitelem výlučné licence pro přepravu zemního plynu v ČR. Řídí plynárenskou soustavu v případě nouze a vyhlašuje regulační stupně, tím tedy rozhoduje o dodávkách plynu zákazníkům. Jakékoli problémy s plynovody Net4Gas by zásadně ohrozily dodávky plynu do země.

Michal Slabý je novým jednatelem státního podniku Net4Gas

Novým jednatelem Net4Gas je Michal Slabý

Novým jednatelem plynárenské společnosti Net4Gas se stal Michal Slabý. Bude odpovědný za vedení státem vlastněné společnosti. Slabý uspěl ve výběrovém řízení, které firma na pozici vypsala. Slabý doplní stávající vedení podniku, uvedla společnost v tiskové zprávě.

Přečíst článek

Do Česka teče 95 procent ruského plynu

Do Česka teče spousta ruského plynu. Důvod? Je prostě nejlevnější

Na konci roku teče do Česka nejvíc ruského plynu za celý rok. Podíl plynu z východu tvoří zhruba 95 procent, největší porce přitom připadá právě na ruské zdroje. Podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) na ruském plynu údajně Česko není závislé. Důvod masivního přílivu cenné komodity z nepřátelské země je prozaický - cena.

Přečíst článek

ExxonMobil se chce stát lídrem v udržitelnosti

ExxonMobil se může stát lídrem v zelené energii. Pokud to povolí Trump

Americký ropný gigant ExxonMobil zveřejnil velké plány v zelené energii pro nadcházejících pět let. Každý rok by chtěl investovat 5 miliard dolarů do různých projektů udržitelné energie. Tím by se stal globálním lídrem v zelených projektech. Má to malý háček: americký prezident Donald Trump by nesměl zrušit daňové pobídky schválené za Joea Bidena.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Kovanda: ČEZ vyhrál arbitráž nad Gazpromem, přiznanou miliardu ale nejspíš neuvidí

Přečíst článek
Doporučujeme