Záchranné lano pro Arcu. Může jít do reorganizace, vyhne se konkurzu
Většina věřitelů přijala v hlasování na právě probíhající věřitelské schůzi plán reorganizace Arca Investments. Před několika okamžiky výsledek hlasování oznámil Městský soud v Praze. Pro přijetí plánu se vyslovily tři ze čtyř věřitelských skupin. Pro hlasoval zajištěný věřitel, většina individuálních nezajištěných věřitelů – kteří drží zdaleka největší část hodnoty pohledávek – i skupina akcionářů dlužníka. Rozhodnutí většiny věřitelů poté stvrdil soud.
„Z mého pohledu pozitiva soudem a většinou skupin věřitelů právě přijatého reorganizačního plánu Arca Investments spíše převažují nad potenciálními riziky. Z hlediska nejen komplikované struktury dlužníka a výše pohledávek jde o dosud moji profesně nejnáročnější kauzu,” podtknul k výsledku dnešního hlasování insolvenšní správce Lee Louda.
„Tím, že plán rovnou schválil i soud, byla potvrzena jeho zákonnost a poctivost. Předpokládáme, že ohledně schválení plánu se ještě povede určitý právní boj, a pak nás ještě čeká samozřejmě to nejdůležitější, tedy kroky vedoucí k samotné realizaci plánu," říká Peter Janiga, manažer odpovědný za restrukturalizaci Arca Investments.
V Česku bylo letos v prvním pololetí vyhlášeno 354 bankrotů společností, což bylo o 32 méně než před rokem. Počet bankrotů podnikatelů ve stejném období klesl meziročně o 488 na 2870. Zároveň bylo podáno 538 návrhů na bankrot společností, o 37 více než před rokem. Vyplývá to ze studie společnosti Czech Credit Bureau (CRIF).
Studie: V ČR v prvním pololetí ubylo bankrotů firem i podnikatelů
Money
Po nabytí účinnosti reorganizačního plánu nastane podle Loudy další etapa tohoto insolvenčního řízení. Jejím primárním úkolem bude transformovat majetek dlužníka a zajistit věřitelům co nejvyšší uspokojení jejich pohledávek,“
Hlavními pilíři reorganizačního plánu, který vyhotovili poradci z PwC Česká republika a advokáti Dentons, je zjednodušení stávající složité struktury a rozvoj aktiv tak, aby byla v pětiletém horizontu umožněna realizace jejich hodnoty za významně vyšší cenu, než je stávající konkurzní hodnota podle znaleckého posudku. Ten v pondělí schválili věřitelé s tím, že majetková podstata firmy 2,6 miliardy korun.
Kvůli tomu vznikne nová struktura Noah, která zejména narovná složité vztahy mezi jednotlivými firmami nacházejícími se v různých jurisdikcích, uvedl mluvčí PwC Aleš Černý. V kooperaci s věřitelským výborem bude jmenován profesionální management, který bude Noah za dohledu věřitelů a insolvenčního správce spravovat.
Zajištěný věřitel dostane sto procent hodnoty svých pohledávek, nezajištění věřitelé by měli dostat okolo poloviny hodnoty pohledávek (v součtu se slovenskou částí insolvenčního řízení). Akcionáři dlužníka nedostanou žádné plnění, dodal Černý.
Německá energetická společnost Uniper, která je největším odběratelem ruského plynu v Německu, požádala vládu v Berlíně o stabilizační pomoc. Společnost, která se dostala do potíží kvůli nedostatku plynu a jeho prudce rostoucím cenám, navrhuje kapitálová opatření, aby vláda mohla do podniku vstoupit. Uniper chce také přenášet cenovou zátěž plně na zákazníky. Cílem je zastavit kumulaci ztrát a zajistit firmě likviditu.
Uniper žádá německou vládu o pomoc. Nedopustíme, aby zkrachoval, vzkazuje ministr
Zprávy z firem
Insolvenční správce Lee Louda již dříve uvedl, že posudek nezohlednil možné zvýšení hodnoty majetkové podstaty reorganizací a nepočítá ani se slovenskými aktivy skupiny. Posudek zpracovala Equity Solutions Appraisals, hodnoty stanovila na základě stavu ze 30. září 2021.
Věřitelé přihlásili do insolvence 23 miliard korun. Na zvláštním přezkumném jednání 17. června byly přezkoumány zbylé přihlášené pohledávky za 6,9 miliardy korun. V tomto objemu přihlášek insolvenční správce nepopřel pohledávky za 2,9 miliardy korun. Celkový stav dosud zjištěných přihlášených pohledávek v tomto řízení tak po dnešku činí přibližně 18,5 miliardy korun.
Klienti zkrachovalého H-Systemu stále čekají na alespoň částečnou kompenzaci svých nákladů. Stát nyní může využít výtěžek z prodeje nemovitostí zakladatele H-Systemu Petra Smetky. Má to však řadu právních překážek, uvádějí dnešní Lidové noviny.
Zlom v kauze H-System. Ministr Pavel Blažek chce prosadit výplatu odškodného podvedeným klientům
Money
Schůze věřitelů Arca Investments, která je v insolvenci, začala v pondělí. Přítomni jsou věřitelé, kteří zastupují pohledávky za 13,37 miliardy korun. Schůze je naplánovaná do středy 27. července.
Věřitelé jsou v reorganizačním plánu rozděleni do čtyř skupin, které tvoří zajištěný věřitel J&T Banka, nezajištění věřitelé, skupinoví věřitelé a akcionáři dlužníka. Plán počítá s tím, že v české části budou pohledávky zajištěného věřitele uspokojeny ze sta procent, nezajištěných věřitelů z 31,17 procenta, skupinových věřitelů z 9,7 procenta a dlužník nedostane nic. Cílem stále zůstává, aby nezajištění věřitelé v českém a slovenském řízení dohromady získali 50 procent zjištěných pohledávek.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.