Stávka zabrala. Zaměstnanci firmy RUKO dostanou, co chtěli

Zaměstnanci firmy RUKO CZ si dnes vystávkovali, co chtěli. Nad rámec zákonného odstupného zřejmě od Němců dostanou ještě tři platy, napsal redakci newstream.cz jednatel českého zastoupení Martin Pabiška.
Na německém vedení se dnes zaměstnanci kyjovské firmy RUKO chtěli domoci vyššího odstupného kvůli ukončení provozu továrny. Do dnešního poledne se odbory s vedením podniku na výši odstupného nemohly dohodnout, zahájili proto již minulý týden avizovanou stávku. V poledne opustili svá pracoviště a shromáždili se na parkovišti před budovou továrny.
„Do dnešního poledne se jednání neposunula, neměla žádný konkrétní výstup,” řekla agentuře ČTK předsedkyně základní organizace odborového svazu KOVO Zdenka Zouharová s tím, že odbory ve vyjednávání ustoupily od původního požadavku na dva, tři nebo čtyři měsíční platy podle odpracovaných let na variantu tři platy podle zákona a tři další platy nad jeho rámec. Vedení české společnosti do té doby nepředložilo souhlas německého vlastníka s takovou dohodou.
Jednatel českého zastoupení společnosti Martin Pabiška ale ve večerních hodinách redakci Newstream napsal, že v jednáních s odbory došlo k významnému posunu. „Nad rámec zákonných povinností zaměstnancům nabídneme ještě tři platy,” uvedl.
Na stranu zaměstnanců se postavil i šéf odborářů Josef Středula.
[[Twitter status: https://twitter.com/JStredula/status/1463150080840683523]]
Německý vlastník firmy RUKO v Česku ke konci roku ukončí výrobu a část přestěhuje zpět do Německa. O práci v Kyjově na Hodonínsku, kde je nadprůměrná nezaměstnanost, přijde dalších šest desítek lidí.
V oficiálním vyjádření z minulého týdne management tvrdil, že „nevidí žádný zákonný ani racionální důvod k jakékoliv formě stávky” s tím, že dodržel všechny požadavky, které mu v takovém případě ukládá zákon. O svém záměru propustit zaměstnance uvědomil i místní úřad práce s řádným předstihem.
Německá společnost tradičního výrobce vybrušovaných vrtáků z rychlořezné oceli koupila v roce 2012. O zrušení a částečném stěhování výroby zpět do Německa rozhodla v létě.
Německá firma Ruko ruší výrobu v Kyjově na Hodonínsku, o práci tam do konce roku přijde skoro šest desítek zaměstnanců. Ti po neúspěšných jednáních o výši odstupného vstoupí v úterý do stávky. Oznámil to odborový svaz KOVO, TAJMAC-ZPS, který ve firmě působí.
Kyjovská firma končí, stěhuje se do Německa. Zaměstnanci jdou do stávky
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.