Zaostřeno na korporátní dluhopisy

Co jsou to korporátní dluhopisy, k čemu slouží, kde je koupit a proč.
Korporátní dluhopisy jsou důležitým nástrojem jak pro společnosti, které hledají způsoby financování svých aktivit, tak pro investory, kteří chtějí diverzifikovat své investiční portfolio a získat stabilní příjem. Pojďme se na ně podívat zblízka.
Co jsou to korporátní dluhopisy a proč je firmy vydávají
Korporátní dluhopisy jsou finanční nástroje, které poskytnutí finanční prostředky investorům a obchodní společnosti. Tzn., že investor kupuje dluhopis konkrétní společnosti za určitou cenu a společnost se zavazuje v budoucnu splatit poskytnutou částku, včetně úrokových plateb, za předem stanovených podmínek.
Jsou známé také pod názvy podnikové dluhopisy nebo firemní dluhopisy. Vydávají je jak velké obchodní společnosti jako banky nebo pojišťovny, ale v dnešní době také čím dál častěji i střední a menší společnosti. Takto získané finance pak mohou použít na financování svých projektů, pokrytí provozních nákladů, rozšíření své podnikatelské činnosti nebo expanzi do zahraničí.
Druhy korporátních dluhopisů a kde je můžete koupit
Existuje několik druhů korporátních dluhopisů, např dluhopisy s pevným úrokem, s proměnlivým úrokem nebo jejich kombinace. Můžete se setkat také s názvem zelené dluhopisy. Ty mohou být vydány pouze za účelem financování a podpory tzn. „zelených projektů“, které si kladou za cíl zlepšit životní prostředí. Typickým příkladem je výstavba větrných či solárních elektráren, výroba ekologických paliv nebo zalesňování krajiny. Jejich výnos nepodléhá zdanění.
Korporátní dluhopisy lze obvykle zakoupit prostřednictvím makléřských společností, bank, online dluhopisových portálů, obchodních platforem, na burzách nebo přímo od emitenta, tj. společnosti, která dluhopisy vydává.
Výhody a rizika korporátních dluhopisů
Investoři do korporátních dluhopisů mohou získat pravidelné úrokové platby, možnost diverzifikace portfolia a potenciálně vyšší výnosy než u státních dluhopisů. Navíc mohou být dluhopisy určené pro korporátní účely vydané za atraktivnějších podmínek než jiné formy finančních instrumentů.
Mezi rizika korporátních dluhopisů patří např. platební neschopnosti společnosti, změna úrokových sazeb a riziko změn v hospodářském prostředí, které mohou ovlivnit schopnost společnosti splácet své dluhy.
Firemní dluhopisy jsou standardní a důležitý nástroj financování pro podniky v každé vyspělé ekonomice. Tyto cenné papíry umožňují firmám získat kapitál prostřednictvím půjčky od investorů v pozici věřitelů na stanovenou dobu a s jasně danými podmínkami. Investoři přitom dostanou jako protiplnění nad rámec poskytnuté jistiny smluvený výnos z investovaných prostředků. Přístup k tomuto typu financování je ale různý a bližší pohled na české prostředí odhalí oproti zahraničí řadu specifik.
Češi si cestu ke korporátním dluhopisům našli. Trhu pomáhají pozitivní příběhy firem
Money
„Trh je velmi polarizován. To je určitě něco znepokojivého,“ říká spoluzakladatel a CEO Saxo Bank Kim Fournais ke skutečnosti, že pouze pár firem v indexu S&P 500 táhne celý trh. V rozhovoru pro newstream.cz dále mluví o tom, jak chce vydělat na nižších poplatcích či zda Saxo Bank nadále usiluje o vstup na burzu.
Šéf Saxo Bank: Pár firem táhne celý trh. To je velmi znepokojivé
Trhy
V České republice je nyní aktivních 350 investičních fondů kvalifikovaných investorů (FKI). Pavel Doležal jich za 20 let aktivní kariéry založil přes 160. Před třemi lety prodal investiční společnosti Avant. Do čeho investovat ale klientům radí dál. Proč jsou nemovitosti pořád dobrou investicí? A jakým směrem se vydají ceny bytů, skladů a hal, prozrazuje Doležal v rozhovoru pro Newstream.
Pavel Doležal: Kdo chce zbohatnout, ať podniká. Investování na zbohatnutí není
Trhy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.