Západ Německa stávkuje za vyšší mzdy. Zrušeno bylo přes 300 letů, včetně těch do Prahy

Varovná stávka odborů za vyšší mzdy v pondělí ochromila provoz na letištích v západoněmeckém Düsseldorfu a Kolíně nad Rýnem/Bonnu. Zrušeno bylo přes 300 letů a dalších několik desítek spojů bylo přeloženo na jiná letiště. Protest v obou směrech zasáhl i ranní a večerní linku společnosti Eurowings mezi mezi Prahou a Düsseldorfem.
Letiště v Kolíně nad Rýnem/Bonnu na dnešek plánovalo 136 letů s cestujícími, ale kvůli stávce jich 131 zrušilo. „Pasažéry naléhavě prosíme, aby si před cestou na letiště ověřili u své letecké společnosti či cestovní kanceláře stav svého letu,” uvedlo letiště.
V Düsseldorfu, který je metropolí západoněmeckého Severního Porýní-Vestfálska, bylo na dnešek připravováno 330 letů. Kvůli akci odborů se ale 205 letů neuskuteční a dalších zhruba 40 bylo převedeno na jiná letiště nebo odloženo na úterý. Správa düsseldorfského letiště uvedla, že se s odbory dohodla na zachování pohotovostního provozu, který umožní odbavit zdravotnické a humanitární lety.
S Düsseldorfem má Praha přímé letecké spojení, které ale bylo na dnešek zrušeno. Ranní linka do Prahy s přistáním v 08:20 a následným odletem do Düsseldorfu v 09:00 stejně jako večerní spoj s přistáním v české metropoli v 19:50 a odletem ve 21:50 byly pro dnešek zrušeny, jak na svém webu uvedly aerolinky Eurowings.
Letenky z Prahy patří poslední dobou k těm nejdražším v Evropě. U delších letů se při odletu z jiného evropského města dají ušetřit desetitisíce korun.
Zdeněk Pečený: Proč nás aerolinky berou na hůl?
Názory
Stávky se neomezují jen na dopravu
„Stávkou zaměstnanci společně vytvářejí tlak na zaměstnavatele, protože stávající vyjednávání o kolektivních smlouvách ve veřejné službě nepřinesla žádnou přijatelnou nabídku,” uvedla o dnešním protestu Andrea Beckerová, která je vedoucí pobočky odborů Verdi v Severním Porýní-Vestfálsku.
„Inflace, vysoké ceny energií a potravin přivádějí většinu zaměstnanců do nejisté situace. Mnozí už nevědí, jak zaplatit nájem a naplnit ledničku. Potřebují na živobytí výrazně více peněz. Zaměstnavatelé to musejí pochopit a odpovídajícím způsobem zareagovat. Dobrou práci zaměstnanců musejí ohodnotit, a ulevit jim tak od obrovského finančního tlaku,” dodala.
Vyjednávání o nových kolektivních smlouvách se podle Verdi týká mimo jiné zaměstnanců většiny leteckých společností, letištních hasičů nebo pracovníků pozemních služeb. „Požadují zvýšení platů o 10,5 procenta, nejméně pak o 500 eur (11 800 korun) měsíčně,” uvedly odbory. Zaměstnavatelé nabídli zvýšení mezd o pět procent postupně ve dvou krocích a jednorázovou platbu 2500 eur (59 tisíc korun).
Život v Severním Porýní-Vestfálsku v pondělí ochromily další varovné stávky, k protestu za vyšší mzdy se přidali mimo jiné řidiči hromadné dopravy, úředníci nebo zaměstnanci školek. Provoz je omezen i na několika klinikách.
S vysokou inflací nebojuje jen Česko, ale i desítky zemí ve světě, a v řadě zemí hlásili v posledním roce dvouciferné nárůsty a nejvyšší hodnoty za desítky let. Centrální banky proto zvedaly či stále zvedají základní úrokové sazby, což však často znamená snížení hospodářského růstu. Podívejte se na přehled míry inflace ve světě.
Jaká je inflace ve světě? Padaly rekordy staré desítky let
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.